آیا ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱ واقعا لازم است؟

ترمیم معدل کنکور 1401

آیا شما واقعا برای موفقیت در کنکور ۱۴۰۱ نیاز به ترمیم معدل دارید؟ سلام! به این پست مشاوره ای خوش آمدید. احتمالا شما نگران تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۱ هستید  وبه همین خاطر به فکر ترمیم نمرات دیپلم خودتان افتاده اید و می خواهید بدانید این کار را باید انجام بدهید یا نه؟ و اگر این کار برای شما ضرورت دارد، چگونه باید برای ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام بکنید و شیوه برگزاری امتحانات ترمیمی چگونه است. من امروز اینجا به عنوان مشاور شما حضور دارم تا در این مورد شما را به صورت کامل راهنمایی کنم. پس آماده یک مقاله مشاوره ای خوب با یک صحبت ۵ دقیقه ای باشید تا این مشکل را یک بار برای همیشه حل بکنیم.

سوال اصلی ای که باید به آن پاسخ بدهیم این است که اصلا شما نیازی به ترمیم معدل دارید یا نه؟ قبلا در پست آیا تاثیر معدل ۶۰ درصدی برای کنکور ۱۴۰۱ حقیقت دارد در مورد این موضوع صحبت کردیم که قرار است تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ دقیقا به مانند کنکور ۱۴۰۰ باشد و این عدد ۳۰ خواهد بود و به احتمال بالای ۸۰ درصد تاثیر معدل برای کنکور آتی هم مثبت خواهد بود. شما باید با توجه به معدل خودتان و همچنین رتبه هدف خودتان مشخص بکنید که آیا نیازی به ترمیم معدل دارید یا خیر؟ به نظر من اگر شما معدل بالای ۱۴ داشته باشید می توانید با درصد های خوب در کنکور سراسری به سادگی رتبه زیر ۱۰۰۰ کسب بکنید. دقت کنید اینجا در مورد درصد های خوب صحبت می کنیم. مثلا اگر شما در درس زیست شناسی ۱۴ گرفته باشید و در کنکور سراسری این درس را +۸۰ درصد بزنید واقعا نباید نگران تاثیر معدل و بد شدن رتبه خودتان باشید! اما اگر در این درس ۱۴ گرفته باشید و کنکور هم ۳۰ درصد بزنید، پس آن موقع حتی نمره ۲۰ نهایی هم به موفقیت شما کمک نمی کند. برای آنالیز شرایط خود و اینکه بدانید آیا واقعا به ترمیم معدل نیاز دارید یا نه فایل ۵ دقیقه ای زیر را گوش کنید.

  دانلود فایل مشاوره ای آیا برای رتبه زیر ۱۰۰۰ و ۵۰۰ به ترمیم معدل نیاز دارم؟

من در فایل مشاوره ای کوتاه بالا به صورت دقیق توضیح داده ام که چه کسانی به ترمیم معدل نیاز دارند و چه کسانی نیاز به این کار ندارند و باید تمرکز خود را روی کنکور بگذارند. ولی اگر شما از آن دسته از بچه هایی هستید که نیاز به ترمیم معدل دارید پس روش ثبت نام و شیوه حضور در امتحانات را در ذیل با جزئیات کامل همراه با شهریه ثبت نام برای شما می نویسم تا اقدام بکنیم.

نکات اولیه

 • شما می توانید در یک یا چند درس یا کل دروس خود ترمیم معدل شرکت بکنید. ولی بهتر است فقط در دروسی که نمره پایینی دارید شرکت بکنید تا معدل خودتان را بالا ببریز.
 • وقتی شما در امتحانات ترمیم معدل شرکت می کنید، نمره جدید شما جایگزین نمره تاثیر گذار در کنکور می شود ولی مدرک جدید دیپلم برای شما صادر نمی شود. در واقع امتحان دادن شما فقط برای تاثیر در کنکور سراسری است و معدل دیپلم شما فقط برای تاثیر در کنکور تغییر می کند.
 • فرض کنید شما در امتحان ترمیم معدل نمره پایین تری نسبت به امتحان اصلی خود گرفته اید. آن نمره بهتر قبلی در کنکور شما تاثیر گذار خواهد بود.
 • شرکت در امتحانات ترمیم معدل فقط یک بار امکان پذیر است.
 • این امتحانات در بازه های خرداد شهریور دی برگزار می شود و فقط برای امتحانات دوازدهم یا سوم دبیرستان نظام قدیمی ها قابل انجام است.

شیوه ثبت نام در امتحانات ترمیم معدل ۱۴۰۱

برای ثبت نام شما باید به یک مدرسه بزرگسالان در شهر خودتان ۴۵ روز قبل از شروع امتحانات نهایی مراجعه بکنید. مثلا اگر می خواهید شهریور ترمیم معدل انجام بدهید ۴۵ روز قبل از شروع امتحانات شهریور به مدرسه بزرگسالان شهر خودتان مراجعه کنید و ثبت نام انجام بدهید. این مدرسه باید در حوزه و شهر شما باشد.

 • شهریه امتحانات ترمیم معدل ۱۴۰۱

شما برای هر درس حدودا بیست الی سی هزار تومان باید شهریه پرداخت بکنید.

 • چه زمانی ترمیم شرکت بکنم؟

به نظر من بهترین زمان برای ترمیم معدل شما همان خرداد ۱۴۰۱ است چون شما در آن زمان درس هارا کامل خوانده اید و جمع بندی خوبی انجام داده اید و آماده هستید برای گرفتن یک نمره خوب. البته این کار را شهریور و دی ماه هم می توانید انجام بدهید.

 • برای گرفتن نمره بالای ۱۹ در امتحانات ترمیم چکار بکنم؟

به شما توصیه می کنم پادکست چگونه با وجود کم کاری در طول سال در امتحانات نهایی معدل بالای ۱۹ بگیریم را حتما گوش کنید

توصیه نهایی

همانطور که در ویس کوتاه مشاوره ای امروز با هم صحبت کردیم، ترمیم معدل یک موضوع ضروری و واجب نیست. نمرات نا مناسب کتبی نهایی قطعا با درصد های بالا در کنکور جبران شدنی است. اما اگر در یک یا چند درس خاص واقعا نمرات بدی گرفته اید و باید جبران بکنید. توصیه من به شما عزیزان ثبت نام در ترمیم معدل و بالا بردن نمره خودتان است تا بهترین نتیجه ممکن را از کنکور سراسری بگیرید. امیدوارم در ردیف موفق های کنکور سراسری ۱۴۰۱ قرار بگیرید.

حسن گلیمشاهده نوشته ها

حسن گلی. فارغ التحصیل از دانشگاه تهران. رتبه 200 کنکور ارشد مشاوره سازمان سنجش و کارشناس ارشد مشاوره از علوم پزشکی آزاد تهران. ( مشاور و برنامه ریز تحصیلی کنکور سراسری)

۵۹ دیدگاه

 • سلام
  من نظام قدیم تجربیم و میخوام ۱۴۰۱ کنکور ریاضی ثبت نام کنم و نمرات خیلی بدی دارم و باید حتما ترمیم انجام بدم ولی وقتی از اموزش پرورش سوال کردم گفت که باید تطبیق انجام بدم و دیپلم مجدد ریاضی بگیرم.
  یعنی باید از سال دهم بخونم؟ یا فقط سوم؟
  اگه این کارو انجام بدم نمرات و کارنامه جدید برام صادر میشه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • بر مبنای سوابق قبلی مصوبات شورای انقلاب فرهنگی، بنظر میاد طرح جدید سنجش کنکور ۱۴۰۲ اجرا نخواهد شد و مجلس آن را باطل خواهد کرد. چون مقدمات اجرای عادلانه سوابق تحصیلی در کشور فراهم نیست و به احتمال بالای ۹۰ درصد در دولت جدید و نشستی با کمیسیون آموزش مجلس ، به آینده نامعلومی تعلیق میشود. و کنکور ۱۴۰۲ کماکان بصورت قبل برگزار بشود.

 • من دیپلم نظام قدیم ۴ ساله قبل ۸۴ هستم. معدل سال سوم دبیرستانم ۱۸.۴۴ بوده و نمرات درس زیست ۱۹ و شیمی ۲۰ و فیزیک ۱۶ و ریاضی ۱۵ بوده و سال چهارم هم معدل کتبی ام ۱۵.۵ و ننمرات درس زیست ۱۸ و شیمی ۱۸.۵ و ریاضی ۱۸.۵ و فیزیک ۱۶ بوده. برای کنکور سال ۱۴۰۲ که ۶۰ درصد تاثیر قطعی سوابق هست آیا من باید برای ترمیم معدل اقدام کنم؟ با اینکه برای امسال من ترمیم معدل امکان نداره.

  • سلام معدل های غیر نهایی قبل ۸۴ در کنکور سراسری تاثیر ندارد. در واقع شما اگر امتحاناتتون غیر کشوری بوده فقط نمرات کنکور برای شما حساب خواهد شد.

   • در نظام ۴ ساله قدیم، فقط سال آخر یعنی چهارم بصورت نهایی و کشوری برگزار شده و معدل کتبی و معدل کل صادر شده. معدل کتبی ام ۱۵.۷۷ و معدل کل ۱۷.۱۱ بوده. آیا این معدل برای رتبه دو رقمی نیاز به ترمیم داره؟

 • سلام استاد عزیز من میدونم این سوالم ربطی نداره به اینجا ولی ممنونتون میشم جواب بدید میخواستم بدونم منی که الان سال سوم کارشناسی برق قدرت دانشگاه ازاد هستم اجازه ی شرکت در کنکور سال بعد برای زبان رو دارم ؟؟ اگه شرایطی داره که جلومو میگیره میشه راهنماییم کنید چون قصد دارم این کارو انجام بدم و یکی بهن گفت نمیشه ریختم بهم ممنونتونم

  • سلام به شما

   هیچ مانعی وجود ندارد و می توانید بدون انصراف دادن از دانشگاه آزاد در کنکور سراسری شرکت فرمایید. و در صورت قبولی در کد رشته جدید در شهریور ماه همون سال انصراف بدید و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید.

 • سلام.. من برای ۱۴۰۱ می خوام کنکور بدم…
  زیست ۱۸ و شیمی ۱۹ گرفتم.. برای این دو درس به نظرتون ترمیم معدل لازم است….
  اهداف من به ترتیب این رشته ها هستن لطفا راهنمایی کنید.. 🥀🥀
  پزشکی
  مامایی
  پرستاری
  دبیری

 • و بازم سلام استاد یه سوال دیگه ای هم داشتم میخواستم بدونم ترمیم معدل برای دانش اموزای نظام قدیم مثلا منی که ۹۷ هستم برگذار میشه یا خیر چون تو یه سایتی خوندم که ظاهرا از ۹۹ به اینطرف برگذار نشده

  • قوانین جدید ظاهرا اجازه ترمیم به داوطلبان نظام قدیم رو نمیدن. اما باز هم پرس و جو کنید از آموزش و پرورش

 • سلام استاد وقتتون بخیر من دانش اموز نظام قدیم هستم و سال ۹۷ مدرک پیش دانشگاهیم رو با معدل متاسسفانه ۱۳/۳۳ گرفتم و سال قبل مدرک سوم دبیرستانم رو با معدل ۱۵/۵۰ حدودا گرفتم و البته که کنکور دادم و الان دانشجوی آزاد هستم اما میخواستم کنکور زبان بدم برای سال ۱۴۰۰ و میخواستم بدونم برای کنکور زبان هم تاثیر معدل منی که اون زمان ریاضی میخوندم لحاظ میشه یا خیر؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام برای کنکور زبان نیازی به این کار نیست چون فقط دروس عمومی تاثیر گذار هستند و با درصد های بالا قابل جبران هست.

 • سلام
  من دانش اموز ریاضى نظام قدیمم با معدل کتبی نهایی ۱۷/۷۰ و پیش ۱۷/۶۰
  میخوام کنکور ۱۴۰۱ تجربى بدم و هدفم رتبه زیر ۱۰۰ هست.
  اگر تاثیر۴۰درصدی قطعی معدل رو در نظر بگیریم طبق فایل صوتی شما نیازی به ترمیم معدل نیست
  اما اگر دانشگاه ها رو معدلی کنن ترمیم معدل نیازه و اگه بخوام ترمیم معدل کنم ۱)باید درس های دوازدهم رو امتحان بدم یا سوم دبیرستان؟
  ۲)درس های تجربی یا ریاضى؟

  • سلام در کنکور ۱۴۰۱ دانشگاه ها معدلی نخواهند شد جای نگرانی نیست. این بحث برای کنکور های بعدر تر هست.

 • سلام استاد خسته نباشید
  خیلی ممنون برای مطالب خوبی که در اختیار ما قرار می دهید
  ریاضی نظام جدید هستم. معدل کتبی نهایی من ۸.۶۲ شد می خواهم برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم اگر درصد های من در تمامی دروس بالای ۸۰% باشد و می خواهم رتبه دو رقمی شوم مشکلی ایجاد نخواهد شد؟
  لطفا راهنمایی کنید چند روزی است ذهنم خیلی درگیر این موضوع شده
  سپاس استاد

 • سلام وقتتون بخیر
  من دانش آموخته نظام قدیم هستم و قصد دارم برای کنکور ۱۴۰۲ آزمون بدم. معدل کتبی نهایی دیپلمم ۱۸/۹۵ و معدل کتبی نهایی پیش دانشگاهیم ۱۵/۷۹ هست. میخواستم بدونم با توجه به تصویب تاثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ ، آیا نیازی به ترمیم معدل دارم؟ ممنون میشم جواب بدین

 • سلام
  من فارغ التحصیل نظام قدیم هستم / معدل کتبی دیپلم ام ۱۷/۵ است و معدل پیش دانشگاهی ۱۵ است / ظاهرا تاثیر ۱۴۰۱ چهل درصد قطعی است / الان کاملا سردرگم شدم و نگران آینده ام هستم / اصلا برای پیش دانشگاهی نظام قدیم ترمیم معدل برگزار میشه یا نه ، باید با کتاب های قدیم امتحان بدهم یا جدید؟ / من با این معدل ها در ۱۴۰۱ چه قدر ضرر میکنم . برای رتبه زیر ۱۰۰۰ شدن نسبت به بچه هایی که معدل خوب دارند چقدر باید درصد بالاتر بگیرم که جبران کنم / لطفا لطفا لطفا جواب بدید

  • سلام

   فایل مشاوره ای این پست رو با دقت بیشتری گوش کنید.

   در صورتی که شخصی معدل کتبی ۱۷.۵ دارد به شرط کسب معدل بالا در کنکور سراسری نیاز به ترمیم معدل ندارد

   چون بیشتر تاثیر از سوم است و پیش آنقدر تاثیر ندارد.

   • با سلام استاد
    من خواستم بدونم آیا ترمیم برای نظام قدیم هم در سال سوم دبیرستان اجرا میشه و هم در پیش دانشگاهی؟ یا فقط مقطع سوم دبیرستان و میتونم ترمیم کنم؟
    اگه اینجوری پس معدل پیش که برای من کمه مگه تاثیر برای کنکور نداره؟

    • سلام به شما

     با توجه به آخرین اخباری که بچه ها همینجا کامنت قرار دادن ترمیم معدل برای نظام قدیمی ها برگزار نمیشه. البته باز هم باید پرسید از مدارس بزرگسالان شهر خودتون.

     ولی معدل تاثیر می گذارد برای شما حتی اگر امکان ترمیم نباشد.

 • سلام. گفتین برم ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۱. میتونم در دی ماه ۱۴۰۰ یعنی همین امسال طرح ترمیم معدل شرکت کنم؟ و اینکه آیا دروس دوازدهم میتونم امتحان بدم یا باید برم همان کتاب‌های سوم دبیرستان چند سال پیش رابخونم؟

 • سلام آقای گلی. حال و احوالتون روبراهه؟ من دیپلم سال ۸۹ دارم با معدل کتبی ۹/۴۰ الان بعد چند سال برای تغییر زندگیم میخوام برم سمت هدفم(دندانپزشکی دانشگاه تهران) ب یاری یزدان پاکبرای کنکور ۱۴۰۱، آیا در کنکور ۱۴۰۱ معدل تاثیر منفی داره چون تصویب کردن ک از سال ۱۴۰۲ دو تا کنکور و معدل ۶۰ درصد و…. آیا کنکور ۱۴۰۱ مثل ۱۴۰۰ معدل تاثیر مثبت داره. من سال ۱۳۹۰ رتبه ۲۰۰۳ آوردم اما دندان قبول نشدم. شما رو ب مولا جوابمو بدین. دمتون گرم

  • با سلام.

   از نظر من شما برای رسیدن به این هدف یعنی دندان تهران روزانه کل درس هارو ترمیم معدل کنید.

 • با سلام. استاد من ۳ درس تخصصی رو در خرداد ۱۴۰۰ مردود شدم. حالا اگر در شهریور اونها پاس بشن.و برای ۱۴۰۱ کنکور بدم. آیا نمراتی که شهریور ماه گرفته ام تاثیر خواهد گذاشت یا همون معدل نهایی در خردادد۱۴۰۰.؟؟

 • ممنونم استاد الان من سال پیش معدل کتبی ام ۱۲ هستش اونو ترمیم کنم کافیه؟ یا باید سوم رو هم ترمیم کنم بالای ۱۴ بشه

 • استاد ببخشید واسه رتبه تک رقمی معدل کتبی ۱۲ رشته ریاضی تو کنکور تجربی تاثیر داره؟کلا من که رشته ام ریاضی با معدل پایین میتونم با درصد های بالا رتبه بشوم یا حتی تمامی دروس را بالای ۹۰ بزنم بازم امکان نداره رتبه شوم؟

 • سلام استاد امیدوارم حالتون خوب باشه
  یه دنیا ممنون برای سایت مفیدتون
  استاد یه سوال داشتم بنده فارغ التحصیل نظام ۳-۳-۶ هستم سال ۹۸ دیپلم گرفتم و امسال یعنی ۱۴۰۰ میخام کنکور بدم،من از این قضیه ترمیم معدل اطلاعی نداشتم و واقعا بهش نیاز دارم معدلم ۱۳/۶۲ هستش و هدفم رتبه بالای هزار.با توجه به اینکه الان دیگه امکان شرکت تو امتحانات خرداد وجود نداره و کنکور تیر ماه هست من میتونم شهریور امسال تو ترمیم معدل شرکت کنم یا دیگه تاثیری نداره؟چون تا اون زمان قطعا نتایج کنکور اومده،ممنون میشم جواب بدین خیلی درگیر این قضیه ام.

  • با سلام با توجه به اینکه معدل ها تا تیر ماه به سازمان سنجش ارسال میشه این موضوع امکان پذیر نیست برای شخصی که میخواد کنکور ۱۴۰۰ شرکت بکنه.

  • سلام عذر میخوام من سال ۹۶ توی شرایط سخت که اصلا شرایط درس خوندن نداشتم با معدل خییلی پایین دیپلم گرفتم
   بعد از اونم ترک تحصیل داشتم پیش دانشگاهیمو شبانه پاس کردم دوباره امسال برای کنکور ۱۴۰۱ شرایط درس خوندن و کنکور دادنو پیدا کردم نمرات دبیرستانم اصلا با نتایج آزمونای آمادگی برا کنکورم شباهتی نداره منظورم اینه که الان که شرایط درس خوندن دارم میتونم رتبه کنکورم خوب بیارم تکلیف من چیه ؟
   ینی تو کنکورم تأثیر منفی داره نمیتونم هیچکاری کنم ؟لطفا راهنماییم کنید نتیجه گرفتن از کنکور برای من خییلی مهمه هرطور شده باید انجامش بدم لطفا بگید چیکار کنم

   • سلام همانطور که در مقاله ذکر شده اگر معدل پایین ۱۴ هست و قصد شما کسب رتبه زیر ۱۰۰۰ هست بهتره با ترمیم یک یا چند درس معدل به بالای ۱۴ برسد.

 • سلام استاد
  استاد من دوازدهمی هستم امروز امتحان ریاضی داشتم و احتمال اینکه قبول بشم هست هم برای ریاضی هم فیزیک‌ولی کم

  حالا اگر من بیافتم و مجبور بشم که شهریور امتحان بدم داخل کنکور‌ و دانشگاهم چقدر تاثیر داره؟
  بنظرتون بد میشه اکر این دوتا درس رو افتاده باشم حتی اگر درصد کنکورم توی این دروس بالای ۷۰٪باشه؟

 • سلام استاد
  ان شاالله که حالتون خوب باشه
  منظور شما از معدل بالاتر از ۱۴ معدل کل امتحان نهایی ها هست ؟مثلا اگر در درس ریاضی نمره زیر چهارده گرفته باشیم اما با نمره ی درس های دیگه معدل بالای ۱۴ شده باشه یا اینکه در هر درس بصورت جداگانه نمره ی بالای ۱۴ کسب کرده باشیم؟
  نمرات مستمر نوبت دوم و نمرات ترم اول دوازدهم یا اینکه معدل کل دیپلم که شامل سه سال اخر میشه تاثیری داره داخل کنکور یافقط نمراتی هست که در امتحان هایی ها کسب میکنیم؟
  ببخشید که سوالاتم زیادشد ممنون میشم که پاسخ بدهید

  • سلام فاطمه عزیز

   منظور معدل کتبی نهایی شماست و سایر نمرات مثل مستمر ترم اول یا دوم یا برگه ترم اول هیچ تاثیری در کنکور ندارن. بلکه معدل کتبی نهایی باید بالای ۱۴ باشه. و منظور من جمع کل معدل بود.

  • سلام
   استاد همه میگن شهریور معلم ها سخت میگیرن و عمداً کاری میکنن بیوفتی دوباره دی امتحان بدی یعنی مثلا میگن این خرداد نخونده اومده شهریور امتحان بده با وجود اینکه نمیدونن شاید یکی ترمیم میخواد بکنه نه اینکه مردود شده ….بلکه برای کنکور داره ترمیم میکنه

   • سلام و عرض ادب استاد سوالی که داشتم این هست که بنده نظام قدیم هستم و رشته م ریاضی بود و الان میخوام کنکور زبان تخصصی بدم میخواستم بدونم همونطور که شما تو یه ویسی فرمودین درس به درس معدل تاثیر داره چطور دروسی که الان تو کنکور من باهاش سروکار ندارم تاثیر میتونه بذاره مثلا دیفرانسیل یا هندسه یا … ممنون میشم پاسخمو بدید خیلیی ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید