آیا ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱ واقعا لازم است؟

ترمیم معدل کنکور 1401

آیا شما واقعا برای موفقیت در کنکور ۱۴۰۱ نیاز به ترمیم معدل دارید؟ سلام! به این پست مشاوره ای خوش آمدید. احتمالا شما نگران تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۱ هستید  وبه همین خاطر به فکر ترمیم نمرات دیپلم خودتان افتاده اید و می خواهید بدانید این کار را باید انجام بدهید یا نه؟ و اگر این کار برای شما ضرورت دارد، چگونه باید برای ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام بکنید و شیوه برگزاری امتحانات ترمیمی چگونه است. من امروز اینجا به عنوان مشاور شما حضور دارم تا در این مورد شما را به صورت کامل راهنمایی کنم. پس آماده یک مقاله مشاوره ای خوب با یک صحبت ۵ دقیقه ای باشید تا این مشکل را یک بار برای همیشه حل بکنیم.

سوال اصلی ای که باید به آن پاسخ بدهیم این است که اصلا شما نیازی به ترمیم معدل دارید یا نه؟ قبلا در پست آیا تاثیر معدل ۶۰ درصدی برای کنکور ۱۴۰۱ حقیقت دارد در مورد این موضوع صحبت کردیم که قرار است تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ دقیقا به مانند کنکور ۱۴۰۰ باشد و این عدد ۳۰ خواهد بود و به احتمال بالای ۸۰ درصد تاثیر معدل برای کنکور آتی هم مثبت خواهد بود. شما باید با توجه به معدل خودتان و همچنین رتبه هدف خودتان مشخص بکنید که آیا نیازی به ترمیم معدل دارید یا خیر؟ به نظر من اگر شما معدل بالای ۱۴ داشته باشید می توانید با درصد های خوب در کنکور سراسری به سادگی رتبه زیر ۱۰۰۰ کسب بکنید. دقت کنید اینجا در مورد درصد های خوب صحبت می کنیم. مثلا اگر شما در درس زیست شناسی ۱۴ گرفته باشید و در کنکور سراسری این درس را +۸۰ درصد بزنید واقعا نباید نگران تاثیر معدل و بد شدن رتبه خودتان باشید! اما اگر در این درس ۱۴ گرفته باشید و کنکور هم ۳۰ درصد بزنید، پس آن موقع حتی نمره ۲۰ نهایی هم به موفقیت شما کمک نمی کند. برای آنالیز شرایط خود و اینکه بدانید آیا واقعا به ترمیم معدل نیاز دارید یا نه فایل ۵ دقیقه ای زیر را گوش کنید.

  دانلود فایل مشاوره ای آیا برای رتبه زیر ۱۰۰۰ و ۵۰۰ به ترمیم معدل نیاز دارم؟

من در فایل مشاوره ای کوتاه بالا به صورت دقیق توضیح داده ام که چه کسانی به ترمیم معدل نیاز دارند و چه کسانی نیاز به این کار ندارند و باید تمرکز خود را روی کنکور بگذارند. ولی اگر شما از آن دسته از بچه هایی هستید که نیاز به ترمیم معدل دارید پس روش ثبت نام و شیوه حضور در امتحانات را در ذیل با جزئیات کامل همراه با شهریه ثبت نام برای شما می نویسم تا اقدام بکنیم.

نکات اولیه

 • شما می توانید در یک یا چند درس یا کل دروس خود ترمیم معدل شرکت بکنید. ولی بهتر است فقط در دروسی که نمره پایینی دارید شرکت بکنید تا معدل خودتان را بالا ببریز.
 • وقتی شما در امتحانات ترمیم معدل شرکت می کنید، نمره جدید شما جایگزین نمره تاثیر گذار در کنکور می شود ولی مدرک جدید دیپلم برای شما صادر نمی شود. در واقع امتحان دادن شما فقط برای تاثیر در کنکور سراسری است و معدل دیپلم شما فقط برای تاثیر در کنکور تغییر می کند.
 • فرض کنید شما در امتحان ترمیم معدل نمره پایین تری نسبت به امتحان اصلی خود گرفته اید. آن نمره بهتر قبلی در کنکور شما تاثیر گذار خواهد بود.
 • شرکت در امتحانات ترمیم معدل فقط یک بار امکان پذیر است.
 • این امتحانات در بازه های خرداد شهریور دی برگزار می شود و فقط برای امتحانات دوازدهم یا سوم دبیرستان نظام قدیمی ها قابل انجام است.

شیوه ثبت نام در امتحانات ترمیم معدل ۱۴۰۱

برای ثبت نام شما باید به یک مدرسه بزرگسالان در شهر خودتان ۴۵ روز قبل از شروع امتحانات نهایی مراجعه بکنید. مثلا اگر می خواهید شهریور ترمیم معدل انجام بدهید ۴۵ روز قبل از شروع امتحانات شهریور به مدرسه بزرگسالان شهر خودتان مراجعه کنید و ثبت نام انجام بدهید. این مدرسه باید در حوزه و شهر شما باشد.

 • شهریه امتحانات ترمیم معدل ۱۴۰۱

شما برای هر درس حدودا بیست الی سی هزار تومان باید شهریه پرداخت بکنید.

 • چه زمانی ترمیم شرکت بکنم؟

به نظر من بهترین زمان برای ترمیم معدل شما همان خرداد ۱۴۰۱ است چون شما در آن زمان درس هارا کامل خوانده اید و جمع بندی خوبی انجام داده اید و آماده هستید برای گرفتن یک نمره خوب. البته این کار را شهریور و دی ماه هم می توانید انجام بدهید.

 • برای گرفتن نمره بالای ۱۹ در امتحانات ترمیم چکار بکنم؟

به شما توصیه می کنم پادکست چگونه با وجود کم کاری در طول سال در امتحانات نهایی معدل بالای ۱۹ بگیریم را حتما گوش کنید

توصیه نهایی

همانطور که در ویس کوتاه مشاوره ای امروز با هم صحبت کردیم، ترمیم معدل یک موضوع ضروری و واجب نیست. نمرات نا مناسب کتبی نهایی قطعا با درصد های بالا در کنکور جبران شدنی است. اما اگر در یک یا چند درس خاص واقعا نمرات بدی گرفته اید و باید جبران بکنید. توصیه من به شما عزیزان ثبت نام در ترمیم معدل و بالا بردن نمره خودتان است تا بهترین نتیجه ممکن را از کنکور سراسری بگیرید. امیدوارم در ردیف موفق های کنکور سراسری ۱۴۰۱ قرار بگیرید.

حسن گلیمشاهده نوشته ها

حسن گلی. فارغ التحصیل از دانشگاه تهران. رتبه 200 کنکور ارشد مشاوره سازمان سنجش و کارشناس ارشد مشاوره از علوم پزشکی آزاد تهران. ( مشاور و برنامه ریز تحصیلی کنکور سراسری)

۱۲ دیدگاه

 • استاد ببخشید واسه رتبه تک رقمی معدل کتبی ۱۲ رشته ریاضی تو کنکور تجربی تاثیر داره؟کلا من که رشته ام ریاضی با معدل پایین میتونم با درصد های بالا رتبه بشوم یا حتی تمامی دروس را بالای ۹۰ بزنم بازم امکان نداره رتبه شوم؟

 • سلام استاد امیدوارم حالتون خوب باشه
  یه دنیا ممنون برای سایت مفیدتون
  استاد یه سوال داشتم بنده فارغ التحصیل نظام ۳-۳-۶ هستم سال ۹۸ دیپلم گرفتم و امسال یعنی ۱۴۰۰ میخام کنکور بدم،من از این قضیه ترمیم معدل اطلاعی نداشتم و واقعا بهش نیاز دارم معدلم ۱۳/۶۲ هستش و هدفم رتبه بالای هزار.با توجه به اینکه الان دیگه امکان شرکت تو امتحانات خرداد وجود نداره و کنکور تیر ماه هست من میتونم شهریور امسال تو ترمیم معدل شرکت کنم یا دیگه تاثیری نداره؟چون تا اون زمان قطعا نتایج کنکور اومده،ممنون میشم جواب بدین خیلی درگیر این قضیه ام.

  • با سلام با توجه به اینکه معدل ها تا تیر ماه به سازمان سنجش ارسال میشه این موضوع امکان پذیر نیست برای شخصی که میخواد کنکور ۱۴۰۰ شرکت بکنه.

  • سلام عذر میخوام من سال ۹۶ توی شرایط سخت که اصلا شرایط درس خوندن نداشتم با معدل خییلی پایین دیپلم گرفتم
   بعد از اونم ترک تحصیل داشتم پیش دانشگاهیمو شبانه پاس کردم دوباره امسال برای کنکور ۱۴۰۱ شرایط درس خوندن و کنکور دادنو پیدا کردم نمرات دبیرستانم اصلا با نتایج آزمونای آمادگی برا کنکورم شباهتی نداره منظورم اینه که الان که شرایط درس خوندن دارم میتونم رتبه کنکورم خوب بیارم تکلیف من چیه ؟
   ینی تو کنکورم تأثیر منفی داره نمیتونم هیچکاری کنم ؟لطفا راهنماییم کنید نتیجه گرفتن از کنکور برای من خییلی مهمه هرطور شده باید انجامش بدم لطفا بگید چیکار کنم

   • سلام همانطور که در مقاله ذکر شده اگر معدل پایین ۱۴ هست و قصد شما کسب رتبه زیر ۱۰۰۰ هست بهتره با ترمیم یک یا چند درس معدل به بالای ۱۴ برسد.

 • سلام استاد
  استاد من دوازدهمی هستم امروز امتحان ریاضی داشتم و احتمال اینکه قبول بشم هست هم برای ریاضی هم فیزیک‌ولی کم

  حالا اگر من بیافتم و مجبور بشم که شهریور امتحان بدم داخل کنکور‌ و دانشگاهم چقدر تاثیر داره؟
  بنظرتون بد میشه اکر این دوتا درس رو افتاده باشم حتی اگر درصد کنکورم توی این دروس بالای ۷۰٪باشه؟

 • سلام استاد
  ان شاالله که حالتون خوب باشه
  منظور شما از معدل بالاتر از ۱۴ معدل کل امتحان نهایی ها هست ؟مثلا اگر در درس ریاضی نمره زیر چهارده گرفته باشیم اما با نمره ی درس های دیگه معدل بالای ۱۴ شده باشه یا اینکه در هر درس بصورت جداگانه نمره ی بالای ۱۴ کسب کرده باشیم؟
  نمرات مستمر نوبت دوم و نمرات ترم اول دوازدهم یا اینکه معدل کل دیپلم که شامل سه سال اخر میشه تاثیری داره داخل کنکور یافقط نمراتی هست که در امتحان هایی ها کسب میکنیم؟
  ببخشید که سوالاتم زیادشد ممنون میشم که پاسخ بدهید

  • سلام فاطمه عزیز

   منظور معدل کتبی نهایی شماست و سایر نمرات مثل مستمر ترم اول یا دوم یا برگه ترم اول هیچ تاثیری در کنکور ندارن. بلکه معدل کتبی نهایی باید بالای ۱۴ باشه. و منظور من جمع کل معدل بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید