برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ +دانلود پلنر+آموزش کامل

برنامه ریزی کنکور 1401

در واقع برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ همین الان هم برای شما شروع شده است، زیرا اولین قدم برای نوشتن یک برنامه خوب یادگیری نحوه نوشتن آن است که امروز در این پست از وب سایت استاد گلی به این موضوع خواهیم پرداخت. موافق هستید به چیز هایی که قرار است امروز یاد بگیرید نگاهی بیندازیم؟

 • روش های اشتباه و درست برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ کدام هستند؟
 • چگونه باید یک برنامه خوب برای موفقیت در کنکور بنویسیم؟
 • چگونه برای رشد و افزایش تراز برنامه ریزی کنیم؟
 • چگونه برای موفقیت در آزمون های آزمایشی مثل قلمچی و گزینه دو یک برنامه خوب بنویسیم؟
 • چرا به برنامه ای که می نویسیم متعهد نیستیم و به آن عمل نمی کنیم و چگونه باید به برنامه ای که می نویسیم متعهد باشیم؟
 • آیا بهتر است برنامه ریزی خودمان را روی کاغذ بنویسیم یا در موبایل هم می شود این کار را انجام داد؟
 • و کلی مطلب مهم دیگر در مورد برنامه ریزی که با مطالعه کامل این پست به آن ها احاطه پیدا خواهید کرد

شما در پایان مطالعه این پست مشاوره ای چه مهارت هایی به دست خواهید آورد؟

 • خواهید توانست یک برنامه خوب برای خودتان متناسب با اهدافتان بنویسید
 • برنامه ریزی های قبلی خود را اصلاح کنید و همچنین سبک برنامه ریزی غلط را شناسایی کنید
 • به موفقیت در کنکور ۱۴۰۱ یک قدم دیگر نزدیک شوید

خوب موافق هستید شروع کنیم؟ ابتدا بیایید در مورد این صحبت بکنیم که چگونه نباید برنامه ریزی بکنیم.

سبک برنامه ریزی ای که من برای آموزش به شما در نظر گرفته ام عملا فوق العاده است. این برنامه ریزی ترکیبی از حجم و زمان را در اختیار شما قرار می دهد و به شما کمک می کند بدون استرس درس بخوانید. این مدل برنامه ریزی به برنامه ریزی منعطف یا انعطاف پذیر هم معروف است. برای رسیدن به این شکل خوب از برنامه ریزی ابتدا باید از روش های غلط فاصله بگیریم و ابتدا باید آن هارا بشناسیم.

اولین روش غلط برنامه ریزی ( برنامه ریزی کاملا ساعتی)

ایده برنامه ریزی ساعتی ساده است اما واقعا در عمل کارایی ندارد. فرض کنید شما مشخص می کنید من از ساعت ۸ صبح الی ۱۰ صبح زیست شناسی می خوانم. و از ساعت ۱۰ الی ۱۰:۱۵ استراحت می کنم و از ساعت ۱۰:۱۵ الی ۱۲ ریاضی می خوانم. مثل نمونه زیر.

این مدل، مدل برنامه ریزی ای هست که از قدیم بخاطر سادگی مورد استفاده قرار می گرفته است. افراد به اصطلاح روز خود را خط کشی می کردند و برای هر ساعت از روز خودشان یک برنامه خاص می چیدند و می خواستند به آن ها عمل بکنند. شاید شما هم وقتی اولین بار خواستید برنامه بنویسید دقیقا همین سبک را پیش گرفتید. اما من می خواهم به شما بگویم که این سبک ناکارا و منسوخ است. البته خودتان هم این را به خوبی می دانید. زیرا این مدل برنامه نوشتن جز استرس و فشار روانی به شما هدیه نمی دهد. و خودتان در عمل نتیجه آن را دیده اید.

اجازه بدهید اشکالات این مدل برنامه ریزی را یک بار با هم مرور کنیم.

 • اگر من نتوانم راس ساعت شروع به درس خواندن بکنم کل روزم مثل یک دومینو خراب می شود.
 • اگر من نتوانم آن درس خاص را راس ساعت مقرر به اتمام برسانم، روحیه و انگیزه من برای ادامه روز به شدت تخریب می شود.
 • اگر مثلا مشخص کرده ام ساعت ۱۲ ناهار بخورم، اگر ساعت ۱۲ ناهار آماده نشد، حتی برای همین موضوع هم استرس می گیرم و بقیه روزم خراب می شود.
 • مغز ما وقتی چنین برنامه ریزی ای دریافت می کند زمان را هدر می دهد و با کیفیت مطالعه نمی کند. امکان دارد در هر ساعت ۱ صفحه زیست شناسی بخواند!

پس می بینیم که برنامه نوشتن به صورت ساعتی و به اصطلاح خط کشی هیچ فایده ای برای ما ندارد. ببینید عزیزان روش های برنامه ریزی بسیار فراتر از این مدل روش ها رفته که ما برای روز خودمان ساعت بچینیم. شما خودتان در عمل کارایی این مدل برنامه ریزی را دیده اید و لازم نیست در مورد معایب آن بیشتر از این صحبت بکنیم. چرا که شما بهتر از هر شخص دیگری می دانید که این شکل از برنامه ریزی کاربردی نیست و نمی تواند برای ما موفقیت به ارمغان آورد.

برنامه نوشتن به صورت ساعتی را بگذارید کنار و تمام تلاش خودتان را به کار بگیرید تا یک برنامه بهتر بنویسید. مطمئن باشید با مطالعه کامل پست امروز به آن شیوه ایده آل برنامه ریزی خواهید رسید. پس با حوصله با من ادامه دهید و تا انتهای مقاله را بخوانید.

دومین روش غلط برنامه ریزی ( برنامه ریزی کاملا حجمی)

در این مدل برنامه ریزی ما فقط حجم را مشخص می کنیم، مثلا مشخص می کنیم که من قرار است ۱۰ صفحه زیست شناسی مطالعه بکنم و برای این کار هیچ محدودیت زمانی در نظر نمی گیریم. و هر وقت آن ۱۰ صفحه به اتمام رسید سراغ دروس دیگر می رویم. حتی این روش هم که به صورت کاملا حجمی با درس ها برخورد بکنیم از شانس موفقیت ما می کاهد و نمی تواند یک مدل برنامه ریزی خوب باشد. چرا که مغز ما در چنین حالت برنامه ریزی ای بسیار کند عمل می کند. ممکن است در حالت عادی وقتی محدودیت زمانی برای یک امتحان دارید مثلا چند صفحه زیست شناسی را در نیم ساعت بخوانید. ولی وقتی در این سبک برنامه ریزی شما هیچ محدودیت زمانی به مغز خودتان نمی دهید. انگار که ذهن شما خیلی بیشتر از زمان واقعا لازمش برای انجام یک کار وقت می گذارد. مثل نمونه زیر.

ذهن شما در حال هدر دادن زمان است و این به این خاطر است که هیچ محدودیت زمانی برایش مشخص نکرده ایم و بخاطر نداشتن محدودیت زمانی وقت را هدر می دهد و ما نمی توانیم به کل برنامه ریزی درسی خودمان برسیم.

همانطور که تا به حال به این نتیجه رسیده ایم، هم برنامه ریزی کاملا ساعتی که روز خودمان را خط کشی بکنیم و هم برنامه ریزی حجمی که فقط حجم را مد نظر داشته باشیم قطعا مدل های کارایی نیستند و نمی توانند به موفقیت ما در کنکور کمک بکنند. زیرا در هر دو روش ذهن ما وقت را هدر می دهد و آن کیفیت لازم برای درس خواندن را ندارد.

عزیزان دقت کنید هیچوقت نگویید از ساعت فلان تا فلان می خواهم این کار را بکنم و هیچوقت هم نگویید فقط فلان کار را می خواهم بکنم. این مدل ها قدیمی و از کار افتاده هستند.

حال سوال اصلی اینجاست. با علم به این روش های اشتباه پس بهترین مدل برنامه ریزی برای کنکور که من می توانم استفاده بکنم کدام است؟

بهترین مدلی که شما می توانید استفاده بکنید ترکیبی از این دو روش است. شما باید نقاط ضف این دو را بردارید و نقاط قوتشان را ترکیب کنید و یک برنامه ریزی به سبک حجمی ساعتی برای خودتان درست کنید. در واقع ما قرار است اولا حجم دقیق مطالعه خودمان را مشخص کنیم. دوما یک محدودیت زمانی و یک force برایش مشخص کنیم و این می شود بهترین شکل برنامه ریزی. لطفا به نمونه زیر دقت کنید.

برنامه ریزی کنکور 1401

همانطور که در نمونه بالا می بینید برنامه ریزی ما ترکیبی از حجم کار و ساعت است. در واقع ما هم حجم را مشخص کرده ایم و هم ساعت. ما گفته ایم دقیقا چقدر می خواهیم بخوانیم و برای این موضوع چقدر زمان می خواهیم صرف بکنیم. حال این سوال و جواب های مهم را بخانید که می دانم قطعا در ذهن شما هم نقش بسته است.

آیا مثلا بگوییم آن دو ساعت زیست شناسی از ساعت چند تا چند باشد؟ نیاز به این کار نیست، چون این یک مدل برنامه ریزی باکسی است. مهم انجام آن کار توسط شماست حتی ترتیب کارها اهمیتی ندارد. شما در بازه ۲۴ ساعت باید آن یک باکس که شامل حجم و ساعت می شود را به خوبی اجرا کنید. محدودیت زمانی مشخص نکنید و فقط تمرکزتان روی همان ۲ ساعت باشد.

اگر نتوانستم در ۲ ساعت یک درس خاص را تمام بکنم چه؟ در این مواقع نگاهی بیندازید به اینکه چقدر دیگر مانده تا درس تمام شود. اگر درس شما قرار است تا نیم ساعت دیگر تمام شود ایرادی ندارد کمی دیگر به این درس وقت بدهید. ولی اگر یک یا دو ساعت زمان لازم است پس همانجا مطالعه آن درس را کات بکنید و بروید سراغ باکس بعدی. مگر در مواقعی که امتحان آن درس را داشته باشید. هیچوقت با درس خاصی مدارا نکنید و ذهن خود را بد عادت نکنید تا یک مطلب خاص را کش بدهد. اگر نتوانستید در موعد مقرر درسی را تمام بکنید این کار را باید شب انجام بدهید و یا برای خود در طول هفته بازه های جبران عقب ماندگی بگذارید، و یا اینکه عقب ماندگی های خود را انباشت کنید و هفته بعدی دوباره داخل برنامه بگذارید. ولی تا جای ممکن مدارا نکنید.

ضمنا احتمال دارد شما در حدس زدن مدت زمانی که باید به یک درس خاص اختصاص بدهید، در ابتدای کار مشکل داشته باشید. مثلا نتوانید به خوبی تشخیص دهید چقدر باید وقت برای یک درس خاص بگذارید. نگران این موضوع هم نباشید. این قضیه به مرور زمان حل خواهد شد.

شما می توانید پلنر خام زیر را دانلود کنید و هر روز برای خود چنین برنامه ای بنویسید. فراموش نکنید یک برنامه خوب نه فقط در مورد ساعت است و نه فقط در مورد حجم. یک برنامه خوب در مورد هم حجم و هم ساعت است. حتی اینکه بگوییم می خواهم دو ساعت زیست شناسی بخوانم و روز را خط کشی هم نکنیم اشتباه است. ما باید دقیقا حجم را هم به این معادله اضافه بکنیم.

برنامه ریزی کنکور 1401

پس ما تا به این مرحله شکل صحیح نوشتن یک برنامه خوب روزانه را یاد گرفتیم و با روش های اشتباه نیز آشنا شدیم و دانستیم که باید ترکیبی از ساعت و حجم را به کار بگیریم.

حال با حوصله بیایید به ادامه مطالب بپردازیم و واقعا باید با حوصله بپردازیم زیرا این موضوع به آینده شما مرتبط است. پس با دقت بخوانید و لذت ببرید.

تصویر کنید شما شکل صحیح برنامه نوشتن را بلد هستید و الان می خواهید برای یک آزمون آزمایشی برنامه ریزی کنید. مثلا فرض کنید برای آزمون قلمچی که در دو هفته دیگر برگزار می شود یک برنامه بنویسید. ایا مهارت این کار را دارید؟ من می خواهم در این بخش از مقاله این مهارت را به شما آموزش بدهم.

نوشتن برنامه ریزی برای آزمون ها خیلی ساده هست. ابتدا باید بودجه بندی را جلوی خودمان بگذاریم. مثلا فرض کنید ما آزمون ۱۸ تیر قلمچی را شرکت کرده ایم و قرار است برای آزمون ۱ مرداد یک برنامه ریزی خوب برای افزایش تراز بنویسیم. از صحبت های ابتدایی سایت به این نتیجه رسیدیم که چگونه باید برنامه ریزی کنیم و سبک ما چه باید باشد. اما در عمل هم می توانیم آن را اجرا بکنیم؟ اجازه بدهید به عنوان مشاورتان این را به شما یاد بدهم.

نمونه برنامه ریزی قلمچی

ما دو هفته تایم برای آزمون ۱ مرداد داریم و باید یک برنامه خوب برای آن بنویسیم. من در چند مرحله به شما نشان می دهم چگونه یک برنامه خوب برای موفقیت در آزمون ۱ مرداد بنویسید.

مرحله اول: روز های مرور را کم کنید

جمعه هفته اول و پنج شنبه هفته دوم برای مرور مطالب درسی و جمع بندی است. این روز ها را کات کنید، در مورد مرور در آفت های مطالعه مفصل با هم صحبت کردیم. اما در پست های آتی سایت نیز به آن خواهم پرداخت. وقتی این دو روز را کات کنید و همچنین روز جمعه که آزمون دارید را هم کم کنید شما در واقع ۱۱ روز در اختیا دارید.

کاری که الان باید انجام بدهید این است، که مطالب دروس اختصاصی را در بین این ۱۱ روز پخش کنید و در واقع طبق همان مدل حجمی و ساعتی که در مورد آن با هم صحبت کردیم این مطالب را در هر روز بچینید.

هر شخصی فرمت خواندن خاصی دارد، ولی مثلا فرض کنید فرمت خواندن شما اینگونه است هر روز تمام درس های اختصاصی را مطالعه می کنید. یعنی هر روز ۴ درس اختصاصی می خوانید. پس الان باید چکار بکنید؟ باید کل مطالب زیست شناسی آزمون ۱ مرداد را تقسیم بر ۱۱ بکنید و هر روز یک یازدهم از آن هارا مطالعه بکنید و تا می توانید برای آن ها تست بزنید. و ضمنا روز هایی را هم که برای مرور کات کردیم، مطالب را در آن روز ها مرور کنید.

سعی کنید برای تمرین هم شده خودتان روی کاغذ این کار را انجام بدهید. بیایید برای زیست شناسی ۱ که قاعدتا نصف ۱۱ روز وقت دارید. حجم درسنامه هارا نگاهی بیندازید و این حجم درسنامه هارا پخش کنید در طول روز هایی که قرار است مطالعه داشته باشید. ایده آل این است که هفته اول یک پایه و هفته دوم یک پایه را مطالعه کنید.

یا مثلا برای شیمی ما کل مباحث شیمی آزمون ۱ مرداد را در ۱۱ روز پخش می کنیم و هر روز بیشترین تست ممکن را برای آن ها میزنیم.

برای دروس عمومی نیز همینگونه است. شما باید ابتدا ببینید که چند جلسه برای ادبیات می خواهید زمان بگذارید؟ اگر قرار است در طول دو هفته ۴ جلسه برای ادبیات زمان بگذارید، پس کل حجم ادبیات را در این ۴ جلسه پخش کنید.

این نکته را فراموش نکنید که شما در برنامه نوشتن با تمرین کردن استاد می شوید. ایده اصلی که به شما گفتم بردارید و بارها و بارها روی کاغذ تمرین کنید. و لطفا مرور های آخر شب فراموش نشود. یعنی هر شب چیز هایی را که می خوانید مرور کنید. این بخش از مقاله را دوباره بخوانید تا متوجه ایده اصلی آن شوید. البته قطعا بچه های سایر رشته ها نیز با الهام از این روش یک برنامه خوب خواهند نوشت.

برنامه ریزی کنکور 1401

چرا به برنامه ریزی ای که می نویسیم متعهد نیستیم؟

ممکن است ما حتی برنامه نویس خوبی باشیم و تجربه نوشتن برنامه را داشته باشیم، حتی ممکن است شما خودتان هم این هارا از قبل می دانستید ولی مهم ترین مشکل شما تعهد به برنامه است. برنامه را می نویسید ولی به آن عمل نمی کنید. جلوی این مسئله را چگونه باید گرفت؟

مهم ترین فاکتور برای تعهد به برنامه، اعتماد به برنامه است. شما باید به سبک برنامه ریزی خاص خودتان اعتماد داشته باشید. اگر هر روز دنبال تست روش های جدیدی باشید و به برنامه خودتان یا مشاورتان یا حتی مدل برنامه ریزی ای که اینجا مطرح شد بی اعتماد باشید. فقط وقت خودتان را صرف چرخ زدن در سیستم های مختلف برنامه ریزی می کنید و زمان خود را هدر می دهید.

یک سیستم انتخاب کرده و به آن اعتماد کنید. حتی همین سیستم را در عمل تست کنید. اگر این سیستم باعث شد شما خوب درس بخوانید و تراز خوبی بیاورید واقعا چه دلیلی دارد آن را ادامه ندهید؟ مشکل بسیاری از داوطلبان این است که یک سیستم را کاملا تست نکرده دنبال سیستم های مختلف می روند. عزیزان ما باید این وسواس را از خودمان دور بکنیم. ما باید یک فرمت برنامه ریزی را انتخاب کرده و با همان ادامه بدهیم و تا تستش نکردیم رهایش نکنیم.

اما من به شما اطمینان می دهم این شیوه برنامه ریزی جواب می دهد. در واقع این سیستم برنامه ریزی، سیستم برنامه ریزی تمام رتبه های برتر بوده است و آن را به هر شخصی نشان بدهید تایید می کند. با خیال راحت از آن استفاده کنید و اگر به آن اعتماد کنید. به آن متعهد می شوید

برنامه ریزی کنکور 1401

نوشتن قدرت خاصی دارد. ممکن است خیلی ها حتی برنامه ریزی های خودشان را تا به امروز مکتوب نمی کردند. اما شما هم اهداف و هم برنامه ریزی های خودتان را باید روی کاغذ بنویسید. چون نوشتن قدرت عجیبی دارد و به موفقیت شما کمک می کند. حتی گزارشات خودتان را در یک دفتر مرتب بنویسید. بارها به شاگردانم توصیه کرده ام که گزارشات خودشان را در کاغذ پاره ننویسند و آنهارا در یک دفتر مرتب یاد داشت بکنند. شما هم همینطور پلنر را پرینت بگیرید یا یکی مثل آن را برای خودتان بسازید و برنامه ریزی خودتان را روی آن انجام دهید.

خوب به پایان این پست مفصل رسیدیم و من مطمئن هستم شما با تمرین و شناسایی روش های درست و غلط تبدیل به یک برنامه ریز خوب خواهید شد. و می توانید برنامه ریزی خوبی برای کنکور ۱۴۰۱ بنویسید. تمرین را فراموش نکنید زیرا تمرین کردن بی اندازه مهم است و به استادی ما کمک می کند.

من کل مباحث این پست را یک بار دیگر در یک اسلاید برای شما آماده می کنم، آن را در موبایل خودتان ذخیره و استفاده کنید. به امید دیدار در پست ها و پادکست های بعدی سایت. منتظر محتواهای جذاب تر و جدید تر باشید!

صفحه فروشگاه دیجیتال مشاوره
صفحه مشاوره خصوصی با استاد گلی

برنامه ریزی کنکور 1401

حسن گلیمشاهده نوشته ها

حسن گلی. فارغ التحصیل از دانشگاه تهران. رتبه 200 کنکور ارشد مشاوره سازمان سنجش و کارشناس ارشد مشاوره از علوم پزشکی آزاد تهران. ( مشاور و برنامه ریز تحصیلی کنکور سراسری)

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
13 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2222
3 ماه قبل

و استاد ی چیز دیگه این بیشتر برای برنامه ریزی روزانه بود برای برنامه ریزی هفتگی باید کدوم فایل رو گوش بدیم من یکم قاطی کردم و نمیدونم باید کدوم فایل رو گوش بدم سیر تا پیاز برنامه ریزی رو گوش دادم غیر از اون باید کدوم رو گوش بدم ک بتونم برنامه هفتگی خوبی هم بنویسم

حسن گلی(@hassangoli)
3 ماه قبل
پاسخ به  2222

در گوگل سرچ کنید برنامه ریزی+استاد گلی از فایل های قدیمی گوش کنید میتونن بهتون کمک کنن.

2222
3 ماه قبل

سلام استاد شما گفتید ک کل مطالب زیست از ازمون رو تقسیم بر ۱۱ روزی ک داریم کنیم ینجا من منظورتونو از مطالب متوجه نشدم منظور از مطالب فصل ها هستن که ۴ تا هستن؟یا تعداد صفحات رو ما باید تقسیم برا ۱۱ کنیم؟

حسن گلی(@hassangoli)
3 ماه قبل
پاسخ به  2222

سلام تعداد صفحات مد نظر هستش.

shayan2210(@shayan2210)
6 ماه قبل

استاد اینکه میگید مثلا زیست در دو ساعت من ی مشکلی دارم اینه ک رفتم ی کرنومتر خریدم که تعداد زمان هایی که میرم دستشویی یا وقتی رو تلف میکنم رو دیگکه جز ساعت مطالعم ثبت نکنم و تایم مطالعم خالصه خالص باشه ولی مثلا اگر ساعت ۸ شروع ب درس میکردم تا ساعت ۱۰.۳۰یا ۱۱ مثلا من بجای اینکه حدود ۲ساعت یا بیشتر درس بخونم نزدیک ب ۱.۳۰ دقیقه درس خوندم بنظرتون این کار درسته که من زمان های مردمو رو اینطوری و اینقدر دقیق کنترل کنم چون واقعا اعصابم خورد شد سر این مساله

حانیه
7 ماه قبل

راستی استاد من دولتی درس میخونم به نظرتون اگر آزمون نمونه دولتی بدم برای دوازدهم و قبول شم
مدرسه ام رو عوض کنم تاثیر در انگیزه و تلاشم میزاره؟ یا بدتر میشم؟

حانیه
7 ماه قبل

سلام استاد خسته نباشید
من یک دانش آموز پایه یازدهم تجربی هستم و در پایه دهم خیلی خوب بود معدل کلم ۱۹.۵۷ شد آزمون شرکت میکردم( گزینه دو) و درصد هام و رتبه ام هم خوب میشد
اما از وقتی این کرونا اومد خیلی اتفاقات بدی واسم افتاد کل یازدهمم رو خراب کردم الانم که دارم یکی درمیون امتحان های خرداد رو خراب میکنم نمیدونم چرا اینجوری شد ولی من هدفم پزشکی شهید بهشتی هست.
خودم که اینو میگم ته دلم میگه اگر تلاش کنی قبول میشیا ولی خودم خنده ام میگیره که هدفم انقدر بزرگه و من نتونستم حتی یک ذره براش تلاش کنم.
حالا شما بگید من باید چه کار کنم؟آیا دیگه دیر شده؟چه آزمونی ثبت نام کنم؟چجوری کل درس های یازدهم رو در حد یادگیری بخونم و تست بزنم ؟من هیچی از درس های یازدهمم نمیدونم.
مشاور هم دارم ولی پایبند به برنامه نیستم اتفاقا برنامه شون هم استاندارد هست هم خیلی خوب برنامه می ریزن.
ممنون از شما.

Pari bano
7 ماه قبل

سلام استاد خسته نباشید♥️
من برنامه های درس خوندنمو خودم مینویسم یعنی از مشاور کمک نمیگیرم این مشکلی نداره؟
و اینکه ازمون وقتی بخوایم بدیم برای جمع بندی ثبت نام کنیم یا کلا چون قلم چی ثبت نام ازمونی نداره بخاطر همون میگم

Pari bano
7 ماه قبل
پاسخ به  حسن گلی

خیلی ممنون😍♥️

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید