دروس رتبه ساز تجربی و ریاضی ( درصد های لازم برای کسب رتبه ۱ الی ۱۰۰ کشوری)

دروس رتبه ساز تجربی

بر خلاف امتحانات مدرسه که حد نصابی هستند، کنکور یک آزمون رقابتی است که شما قرار است در این آزمون در مقایسه با دیگران سنجیده شوید. این گفته به این معناست که اگر مثلا در کنکور سراسری تجربی همه یک درس خاص را ۱۰۰% بزنند و شما یک آن درس خاص را ۹۵% بزنید، شاید در نگاه اول درصد شما بسیار عالی باشد، ولی چون در مقایسه با بقیه درصد پایین تری زده اید رتبه و تراز مناسبی را کسب نخواهید کرد. در واقع درصد شما به تنهایی در یک درس خاص مهم نیست، بلکه درصد شما در مقایسه با دیگران و دروس رتبه ساز تجربی مهم است. اگر بتوانید درصدی بالاتر از میانگین کسب شده توسط دیگران کسب بکنید، تراز بهتری کسب خواهید کرد و نتیجه بهتری هم خواهید گرفت.

ما هر سال مشاهده می کنیم که میانگین درصد های لازم برای موفقیت در کنکور سراسری بالاتر و بالاتر می رود. به خاطر دارم در اوایل دهه ۹۰ یک کارنامه ویژه مشاهده کردم که داوطلب با درصد ۱۶ ریاضی توانسته بود دندانپزشکی روزانه قبول بشود. اما قاعدتا در کنکور ۱۴۰۰ و پس از گذشت یک دهه قطعا این امر غیر ممکن است و همانطور که در این پادکست با هم صحبت کردیم برای قبولی در رشته های مثل دندانپزشکی میانگین درصد های خیلی بالاتری نسبت به سال های گذشته نیاز است.

در کنکور دروسی وجود دارند با عنوان دروس رتبه ساز. چون در این دروس خاص میانگین داوطلبان بسیار پایین است، شما می توانید با سرمایه گذاری روی آن ها و کسب درصد بالا در این درس های خاص به رتبه مد نظر خودتان برسید. مثلا یکی از این دروس رتبه ساز عربی و ادبیات است. قطعا کسب درصد بالا در درسی مثل دین وزندگی هم ارزشمند است و شاید خیلی ها حتی در همین دین زندگی هم نتوانند درصد بالایی بگیرند. ولی چیزی که باعث موفقیت شما در کنکور سراسری می شود، درس های خاصی هستند که دیگران نمی توانند در آن ها موفق شوند و چون شما توان رقابت بالایی در این دروس دارید، تراز شما به طرز عجیبی رشد خواهد کرد.

برای موفقیت در کنکور به خوبی باید اسم درس های رتبه ساز را یاد بگیرید و قبلا صحبت کردیم که دروس ادبیات و عربی و زیست شناسی و ریاضی دروس رتبه ساز شما هستند و در رشته ریاضی درس شیمی نیز واقعا جزء دروس رتبه ساز است.

وقتی ماهیت ترازی کنکور را درک کردیم، نوبت به این سوال بسیار مهم می رسد.

برای کسب رتبه برتری در کنکور سراسری ۱۴۰۱ هر درس را باید چند درصد بزنم؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید کارنامه های رتبه های یک الی هزار سال های پیش را با هم بررسی بکنیم و ببینیم که میانگین درصد های لازم برای کسب رتبه برتری چقدر بوده است. من برای شما کارنامه های سال های گذشته و میانگین هارا بررسی کرده ام و امروز قرار است میانگین درصد های لازم برای کسب رتبه برتری ۱ الی ۱۰۰۰ را برای شما تدریس کنم.

ذکر یک نکته قبل از شروع این جلسه مشاوره واجب است و آن هم این است که ممکن است بخاطر سختی سوالات یک درس خاص در یک سال خاص میانگین آن درس پایین تر بیاید. مثلا فرض کنید کنکور سراسری ۱۴۰۰ سوالات عربی بسیار سختی دارد. امکان دارد در کنکور ۹۹ میانگین رتبه های زیر ۱۰۰۰ بوده باشد ۹۰%. ولی در کنکور ۱۴۰۰ این عدد ۷۵% باشد. شما باید به این موضوع دقت کنید و همانطور که با هم صحبت کردیم درصد ها یک چیز نسبی هستند و در مقایسه با درصد های دیگران سنجیده می شوند. اگر همه عربی را ۵۰% بزنند و شما ۶۰% بزنید عالیست! اما اگر همه عربی را ۶۰% بزنند و شما ۵۰% بزنید، پس درصد خوبی را کسب نکرده اید.

فایل امروز در واقع یک پیش بینی از میانگین درصد های لازم برای موفقیت در کنکور  ۱۴۰۱ و همچنین پرداختن به دروس رتبه ساز است. شما باید این درصد هارا سر لوحه کار خود قرار دهید و حتی آن هارا پرینت بگیرید و در اتاق خودتان نصب کنید و مثلا هر بار که در حال مطالعه زیست شناسی هستید با این ذهنیت زیست شناسی بخوانید که باید برای موفقیت در کنکور این درس خاص را بالای ۹۰% بزنید.

بسیاری از داوطلبان یا هدف گذاری نمی کنند یا هدف گذاری های آن ها بسیار سطح پایین است. شما باید از همین امروز هدف گذاری درصدی خود را برای کنکور ۱۴۰۱ انجام بدهید و واقعا باید مشخص کنید که هر درس خاص را تمایل دارید چند درصد بزنید؟

اگر شما بتوانید در همه دروس میانگین درصد هایی که من نوشته ام کسب کنید، قطعا رتبه ۱ الی ۱۰ کنکور سراسری ۱۴۰۱ را به دست خواهید آورد. هرچقدر از این درصد ها فاصله بگیرید رتبه شما هم بالاتر خواهد رفت. ممکن است در چند درس به هدف گذاری درصدی امروزمان برسید و در چند درس دیگر خیر. اما به نسبت موفقیت شما در این هدفگذاری ها رتبه شما هم بهتر یا بدتر خواهد شد. اما اگر توانستید به تمام هدفگذاری ها برسید من اطمینان می دهم قطعا رتبه شما بین ۱ الی ۱۰ ( کشوری ) خواهد شد.

پی دی اف و فایل مشاوره ای مکمل را برای دانلود در ذیل قرار می دهم.


دانلود فایل PDF پیش بینی درصد های لازم برای کسب رتبه ۱ الی ۱۰۰ در کنکور سراسری ۱۴۰۱ ( کلیک کنید )

برای دانلود فایل مشاوره ای توضیحی کوتاه در مورد دروس رتبه ساز و میانگین درصد های لازم اینجا ( کلیک کنید)


هدف گذاری دوره های خصوصی فقط پزشکی،دندانپزشکی،داروسازیِ روزانه شهر های منطقه ۱ و ۲. ( با پیش فرض استارت از تابستان)

لینک صفحه مشاوره و برنامه ریزی خصوصی با حسن گلی ( کلیک کنید)

دریافت توضیحات کامل دوره مشاوره خصوصی در واتساپ ( در موبایل کلیک کنید)

لینک فروشگاه کتاب ها و کورس های آنلاین استاد گلی ( کلیک کنید)

حسن گلیمشاهده نوشته ها

حسن گلی. فارغ التحصیل از دانشگاه تهران. رتبه 200 کنکور ارشد مشاوره سازمان سنجش و کارشناس ارشد مشاوره از علوم پزشکی آزاد تهران. ( مشاور و برنامه ریز تحصیلی کنکور سراسری)

۱۴ دیدگاه

 • سلام استاد.
  ببخشید استاد با احترامی فوق العاده خاصی که برای شما قائل هستم باید بگم این درصدا برای کنکور ۹۹ به قبل هست.
  چون با توجه به سختی کنکور ۱۴۰۰ اگه ریاضی رو کسی ۵۰ درصد زده باشه رتبه زیر ۱۰۰ میشه و بنظرم بابد یه آپدیتی بکنید فایلتون رو.
  خیلی ممنون از فایل های زیبا و آموزنده تون

  • سلام بحث ما کلیت کنکور های برگزار شده است در واقع ما باید میانگینی از درصد های چند سال اخیر بگیریم و نه فقط یک سال. مطمئنا درس ریاضی در سال آینده به سختی امسال نخواهد بود و بنابراین درصد ۵۰ که امسال عالیه سال بعد ممکنه یه درصد متوسط باشه.

 • سلام وقتتون بخیر
  این مدت شایعاتی در مورد اینکه ممکنه در آینده هر کس بیش از سه بار نتونه در کنکور شرکت کنه شنیدم. میخواستم بدونم نظر شما در این مورد چی هست؟ ممنون میشم جواب بدین

 • سلام استاد خسته نباشید .
  من کنکوری ۱۴۰۱ تجربی هستم
  ولی خیلی سردرگمم بیش از ۶ تا مشاور عوض کردم و بیش از ۱۰۰ تا مقاله و پادکست و ویس گوش دادم.
  نمیدونم باید از کجا شروع کنم چه کار کنم و چجوری درس بخونم😭😭
  راستی استاد من یازدهمم رو صفرم صفرم واقعا
  آیا با این شرایط نیازه آزمون آزمایشی شرکت کنم؟

  • سلام.

   گوش کردن و شنیدن مهم نیست. عمل کردن مهمه. اگه به حرف یکی از اون شش مشاور عمل کنی همه چیز درست می شه.

   اگه شروع نمی کنی یعنی باورت اینه که تو نمیتونی تو کنکور موفق بشی. باید باورت رو عوض کنی.

 • سلام استاد خسته نباشید .
  خواستم بگم من کنکوری ۱۴۰۱ تجربی هستم و پایه یازدهم در حد صفرم واقعااا .
  ولی خب میخوام تو تابستون دهم و یازدهم رو با تست جمع کنم .
  خواستم بگم با این شرایطم حتما باید آزمون آزمایشی شرکت کنم؟؟؟

  • سلام.
   اگر می خواهید در کنکور موفق شوید شرکت در آزمون های آزمایشی از همین تابستان اجباری هست. در غیر این صورت خودتان را از موفقیت دور می کنید. هیچ دلیلی پذیرفته شده نیست.

 • سلام اقای گلی بنظرتون اگه کسی از سال دوازدهم شروع کنه به خوندن میتونه قبول شه؟ایا اون فرد یه نابغه باید باشه؟

 • سلام.برنامه پشت کنکوری برای تابستان به چه صورت باشد؟با جزییات اگه مقاله ای هم هست لطفاً لینکش رو برام بزارین.مچکر

  • با سلام.

   فایل تابستان چه بخوانم برای پشت کنکوری ها هم صدق می کند ولی دقیقا پس از برگزاری کنکور سراسری فایل های ویژه پشت کنکوری هارا داخل وب سایت آپلود خواهم کرد.

 • سلام استاد روز بخیر
  من کنکوری سال ۱۴۰۱ هستم
  ولی شدیدا استرس دارم
  انقدر استرس داشتن عادیه؟
  از فردا کنکوری خوندن رو شروع میکنم ولی استرس خیلی عجیبی دارم🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید