در جستجوی اعتماد به نفس واقعی برای موفقیت در کنکور بخش دوم

مقاله در جستجوی اعتماد به نفس برای موفقیت در کنکور بخش اول
دی ۲۵, ۱۳۹۵
آموزش کامل مرور علمی مطالب درسی و جلوگیری از فراموشی
دی ۲۹, ۱۳۹۵

 

چگونه همین حالا اعتماد به نفس به خویشتن را بنا کنیم.

اولین قدم جهت ایجاد اعتماد به نفس این است که وانمود نکنیم که بیش از آنچه واقعاً به خود اعتماد داریم از خود مطمئن ایم. یعنی با خود در مورد مسائل واقعی مثل نادیده گرفتن رویاهایمان نرسیدن به آنها و مسائلی از این است با خود صادق باشیم.

از آرزوهای کوچکتر شروع کنیم تا بتوانیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم. سپس به سمت آرزوهای بلند پروازانه تر که نیاز به اعتماد به نفس بیشتری هستند برویم.

اگر اکنون آرزویی ندارید که شما را به حرکت و تلاش وا دارد احتمالاً دست از رویاهای خود شسته اید زیرا مطمئن نیستید که بتوانید به آنها جامه عمل بپوشانید و از همه مهمتر این روش آسانتر است؛ ولی باید بدانید این ترس عادی است و در همه وجود دارد ولی نباید گذشت این ترس شمارا عاجز کند. اعتماد ما به خودمان باید بر مبنای این باور باشد که به رغم ترس هایمان تلاش کنیم و در راه هدف هایمان گام به گام پیش رویم.

هیچ گاه منتظر این نباشید که ترس هایتان به طور کامل از بین روند و سپس برای رسیدن به آرزویتان تلاش کنید زیرا این ترس ها محدودتان می کنند بهترین کار این است که با آگاهی از ترس تان شروع به فعالیت و تلاش کنید. هر چه آرزویتان بزرگتر باشد ترس تان نیز بزرگتر خواهد بود.

تفاوت خودبینی و اعتماد به نفس: اعتماد به خود یعنی خود را باور داشتن ولی خودبینی یعنی لزوم اثبات برتری خود نسبت به دیگران. افراد خود بین نه تنها به خود اعتماد ندارند بلکه خودبینی همیشه راهی برای جبران احساس خود کم بینی آنهاست. افراد خودبین هنگامی که بی وقفه راجع به شخصیت بزرگ خود صحبت می کنند تنها سعی می کنند تا خودشان را متقاعد کنند.

وقتی حتی اولین قدم برای رسیدن به آرزویتان را برمیدارید احساستان نسبت به توانایی هایتان و محدودیت هایتان تغییر می کند و حس توانستن به مرور زمان با برداشتن هر قدم جایگزین میشود باعث ایجاد حس مثبت و جلب اعتمادتان نسبت به خود می شود.

چرا ترک عادت خود کم بینی دشوار است؟

بعضی افراد به دلیل این که در شرایطی که اکنون دارند احساس امنیت می کنند و از شرایط جدید ترس دارند ترجیح می دهند به همان شیوه ی قبلی زندگی کنند این طبیعت بشر است که از انجام کاری که در آن تخصص دارد لذت ببرد حال این تخصص می تواند خود کم بینی یا هر چیز دیگری باشد.

یکی دیگر از دلایل این است که افراد همیشه عذر دائمی برای تنبلی خود خواهند داشت. هنگامی که می گویید همه چیز روبه راه است همه از شما انتظار عملکرد خوب را دارند ولی اگر بگویید افسرده اید یا دچار بحران هستید کسی از شما انتظار عملکرد خوب و موفقیت آمیز را ندارد. در این حالت بازنده ی بزرگ خود شما هستید.

مهارت در کسب ۳ نوع اعتماد به نفس

در حالت کلی ۳ نوع اعتماد وجود دارد: ۱ اعتماد رفتاری ۲ اعتماد عاطفی ۳ اعتماد معنوی

۱- اعتماد رفتاری: یعنی اعتماد به توانایی خود در عمل کردن و به نتیجه رساندن امور زندگی؛

۲- اعتماد عاطفی: اطمینان به توانایی شما در هدایت و رهبری زندگی عاطفی شماست یعنی بدانید  چه احساسی دارید، از نظر احساسی در زندگی انتخاب صحیح داشته باشید، خود را از ناراحتی حفظ کنید و بدانید که چگونه یک ارتباط سالم و ماندگار را به وجود آورید.

۳- اعتماد معنوی: این اعتماد مهمترین است. اعتماد معنوی باور شما به این که بودن شما دلیلی دارد  که همان هدف ۷۰ سال زندگی یا بیشتر بر روی زمین است. بدون اعتماد معنوی مشکل است دو نوع دیگر را پرورش داد.

برای تبدیل شدن به فردی با اعتماد حقیقی باید در هر کدام از این ۳ نوع اعتماد خود را تقویت کنید تا زندگی متعادل و با قدرت را تجربه کنید.

راههای تقویت اعتماد رفتاری: ۴ ویژگی مهم اعتماد به خود در رفتار عبارتند از:

۱- باور به توانایی خود در عمل کرد: مثلاً اگر در آرزوی شروع کسب و کاری هستید به خود اطمینان دارید که دست به کار می شوید و به آن دست می یابید.

۲ -اطمینان به توانایی خود در دنبال کردن فعالیتها و ثابت قدم بودن: بسیاری از ما قدمهای اولیه برای رسیدن به هدفی را بر می داریم اما پیش از آنکه به تکمیل رسیدن آن امر متوقف می شویم چون می ترسیم پیش برویم یا دستپاچه می شویم و یا حتی ممکن است به خاطر بی برنامگی و عدم تمرکز آن را انجام دهیم معنی اعتماد به خود در رفتار این است که نه تنها امور مهم را برنامه ریزی و شروع خواهیم کرد بلکه آنها را دنبال و به پایان می رسانیم.

۳- باور به توانایی خود در عبور از موانع: بعضی ها وقتی مانعی وجود ندارد خیلی خوب پیش می روند ولی هنگام برخورد به مانع از حرکت باز می ایستد. هر مسیری که ارزش پیمودن را دارد پر از مانع خواهد بود پس اعتماد به خود در زمینه رفتار متضمن باور به توانایی خود در رویارویی با موانع است.

۴ -باور به توانایی خود برای درخواست کمک: اکثر ما فکر می کنیم که باید به تنهایی آرزوهایمان را برآورده سازیم اگر تقاضای کمک کنیم موفقیتهمان چندان به حساب نمی آید.

وقتی یکی از موارد بالا را در رفتار خود مشاهده کنید رفتارتان نمایانگر کمبود اعتماد به خود خواهد بود.

نشانه زیر نمایانگر عدم اعتماد رفتاری در شماست

۱- شروع کارها را به تعویق می اندازید.

۲ -توجه به نظرات موافق و مخالف در انجام امور بی آنکه واقعاً تصمیمی گرفته باشید یا آنکه آنقدر نظرتان را در مورد تصمیمتان تغییر می دهید تا اینکه شوق و ذوق خود را برای رسیدن به هدفتان از دست دادهاید.

۳- از موضوعات پیچیده در زندگی اجتناب می کنید و به اموری توجه می کنید که ارزش توجه ندارند.

۴ -با گفتن این که همه چیز بر وفق مراد است نیاز خود به کمک گرفتن را در موقعیت های دشوار سرپوش می گذارید.

اگر این موارد را در وجود خود احساس می کنید نیاز به تقویت و بازنگری آنها داریم چند پیشنهاد:

۱- تلاشهای کوچک و مشخص برای هر رویایی که در سر دارید را یادداشت کنید، همچنین دوره ی معینی را برای پایان آن در نظر بگیرید.

۲- افراد موفق را پیدا کنید و از آنها بیاموزید. تلاش کنید فردی را پیدا کنید که چیزی را دارد و شما نیز خواهان همان چیز در زندگی خود هستید. معاشرت با این افراد الهام بخش شما خواهد بود و اعتماد رفتاری شما را تقویت میکند.

۳ -لیستی از افرادی که می توانید برای درخواست کمک و حمایت به آنها مراجعه کنید تهیه کنید و هنگامی که احساس درماندگی داشتید با آنها تماس داشته باشید.

۴- مهمترین کلید اعتماد به خود در رفتار این است که دائماً تلاش کنید. هر چه بیشتر به خود اطمینان داشته باشید اعتماد بیشتری نیز به خود پیدا خواهید کرد.

بخش سوم به زودی …

فاطمه احمدی ، مشاور و روانشناس بالینی،عضو تیم مرکز مشاوره استاد گلی

زمستان ۱۳۹۵

شماره نظام: ۱۶۳۳۹

استاد گلی
استاد گلی
استاد گلی ، مشاور تحصیلی در پردیس علم و فناوری خیابان نوفل لوشاتو تهران Hasan Goli Consultant on Science and Technology Campus Nofel Loshato Avenue in Tehran

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.