در جستجوی اعتماد به نفس واقعی برای موفقیت در کنکور بخش سوم و آخر

گزارش برگزاری همایش استاد گلی در استان خوزستان
بهمن ۸, ۱۳۹۵
فایل صوتی رایگان،۴ نکته مهم برای موفقیت در نیم سال دوم
بهمن ۱۱, ۱۳۹۵

راههای تقویت اعتماد عاطفی: پنج ویژگی مهم اعتماد به خود در زمینه عاطفی از این قرارند:

۱- باور به توانایی خود در شناخت و تشخیص احساسات خویش یعنی هنگامی که احساسی را تجربه می کنید به خود اعتماد داشته باشید که می توانید از پس آن برآیید. اغلب ما احساسات مختلفی را با خود یدک می کشیم ولی خبر نداریم که چنین احساساتی وجود دارند. وقتی فکر می کنید که واقعیت احساسی شما مثل معمایی است که نمی دانید چگونه از آن سر درآورید، نمی توانید به خود احساس عاطفی داشته باشید و مطمئناً روابط سالمی نخواهید داشت.

۲ -باور به تواناییتان در ابراز احساسات و آنچه در درونتان می گذرد. دانستن اینکه چه احساسی دارید اولین قدم در داشتن اعتماد به نفس عاطفی است. دومین قدم، توانایی ابراز آنها به طور مناسب به افراد درگیر این احساسات است.

۳ -باور به توانایی خود در ایجاد ارتباط معنی دار و محبت آمیز با دیگر انسانها: توانایی برقراری ارتباط با افراد دیگر بخشی لازم از پرورش اعتماد ما به خود در زمینه ی عاطفی است.

۴ -باور به توانایی خود در یافتن عشق، تفاهم، شفقت و مهر در هر موقعیتی، به خصوص در مواقع دشوار این که فقط بدانید احساس خشم، ناراحتی و … دارید کافی نیست بلکه باید اعتماد داشته باشید که می توانید ازهزار توی احساساتتان عبور کنید تا به عمیق ترین حقیقت خود برسید و باید عادت به جستجو برای عشق، هدفی بزرگتر و معنی واقعی را در تمام شرایط در وجود خود پرورش دهید. وقتی باور دارید که میتوانید این گونه رفتار کنید احساس نمی کنید که قربانی عواطف خود یا حوادثی که برایتان اتفاق افتاده است هستید بلکه منبع مهر و شفافیت پایدار هستید.

۵- اعتماد به توانایی خود در باور به این که به عنوان یک انسان آنچه می توانید به دیگران هدیه کنید ارزشمند است. شما در نوع خود یگانه اید، در دنیا هیچ کس دقیقاً مثل شما نیست؛ نبوده و نخواهد بود. دانستن این نکته قسمتی از اعتماد عاطفی است و همچنین باعث افتخار به آنچه هستید می شود.

موارد زیر نمایانگر عدم اعتماد عاطفی در شماست.

۱ -اغلب خودتان را در مجموعه ی احساساتتان سردرگم میکنید و به نظر میرسد که نمیدانید در زندگیتان چه میگذرد و برای بعضی از ما این حس نوعی سپر دفاع از خودمان است. احساس سردرگمی را اغلب نادیده می گیریم و مخفی می کنیم و تا موقعی که سردرگمیم نمی توان روی ما حساب کرد.

۲ -احساسات خود را صادقانه به دیگران ابراز نمی کنید. هیچ کس به درستی شما را نمی شناسد و آنچه که در درون هستید، کاملاً یا چیز که مردم در ظاهر می بینید متفاوت است.

۳ -منزوی هستید و به برقراری ارتباط پر معنی با دیگران اعتماد ندارید. تمایل دارید که در دنیایی شخصی با مرزهای محدود زندگی کنید.

۴ -همه را راضی نگاه می دارید و معتاد به تأیید دیگران هستید چون به خود در زمینه ی عاطفی اعتماد ندارید.

۵- نقادانه به قضایا می نگرید. احتمالاً در مورد بیشتر مسائل تفکر منفی دارید و تنها دفاعتان حمله به شخصی دیگر است.

اگر این موارد را در خود احساس می کنید در زیر چند پیشنهاد جهت کمک برای رفع آنها آورده شده:

۱ -بیاموزید احساسات خود را تشخیص و نسبت به آنها تصمیم بگیرید. به جای این که بگویید «نمیدانم چه حسی دارم» در عوض بگویید «خوب می دانم که مشکلی دارم چون ناراحتم از آن نمی گذرم، به آن فکر می کنم تا راه حلی بیابم»

۲ -بیاموزید که چگونه احساسات خود را به دیگران ابراز کنید. پنهان کردن احساستان نسبت به دیگران تنها باعث برپا شدن دیواری میان شماست. روبه رو شدن با مسائل و مشکلات به جای فرار از آنها اعتماد به نفس عاطفی شما را تقویت می کند.

۳- برای ارتباط برقرار کردن با دیگران فرصت هایی به وجود آورید. منزوی نشوید، این یکی از بدترین عوامل عدم اعتماد به نفس عاطفی است. وقتی منزوی هستید نمی توانید بفهمید که چگونه می توانید در مورد خود یا دیگران احساس خوبی داشت. با دوستان و افراد مورد علاقه تان ارتباط برقرار کنید. شخصیت حقیقی درونتان را به آنها نشان دهید هر چه در کنار انسان ها خودتان باشید اعتماد عاطفی بیشتری خواهید داشت. اعتماد عاطفی به خود از درون پرورش می یابد هر چه بیشتر با حقیقت درونی خود در ارتباط باشید و آن را ارج نهید اعتماد به نفس عاطفی بیشتری و روابط مؤثرتری خواهید داشت.

چگونه اعتماد معنوی خود را پرورش دهیم: سه ویژگی مهم اعتماد معنوی از این قرارند.

۱ -اعتقاد به این که کائنات همیشه در تغییرند و سیری به سوی نیکی ها دارند. به هر طرف که بنگیرید می بینید زندگی برای تکامل طراحی شده. شما هم جزئی از آن طراحی به سوی کمال هستید.

۲ -باور به نظم و هدفداری جهان. اگر حس پوچی و زندگی در دنیایی پر هرج و مرج را دارید در نتیجه اعتقاد معنوی چندانی ندارید اگر به چرخه ی حیات و خلقت دقیق بنگرید به این نتیجه میرسید که این مسئله فراتر از درک انسانها طراحی شده و در این زمان اعتقاد معنوی شما رشد می یابد.

۳ -باور به وجود خود به عنوان معجزه ای از جانب خدا باهوش برتر و نیرویی عظیم. این باور باعث احساس مفید بودن در ما می شود.

نبود اعتماد معنوی شاید عوارض زیر را در پی داشته باشد:

۱ -سعی می کنید در زندگی همه چیز را کنترل کنید زیرا به وجود خدا با توانایی های برتر اعتماد ندارید.

۲ -به خطر کردن و ماجراجویی علاقه ای ندارید زیرا به جهان منظم اعتماد ندارید و محتاطانه رفتار می کنید.

۳ -از نظر عاطفی بی قرارید، هیچ چیز کاملاً شما را راضی نمی کند. هیچ چیز برایتان معنا ندارد و منتظرید تا زندگی دلیلی برای این که در این دنیا هستید به شما بدهد.

چند پیشنهاد برای رشد اعتماد معنوی:

۱ –نشانه هایی را جست و جو کنید که کار با قاعده و مثبت دنیا را ثابت کند.

۲ -در دل طبیعت زمانی را سپری کنید و به آنچه می بینید توجه کنید. هر چه بیشتر شگفتی های موجودات ما وی را بررسی کنید تجربه ی اعتماد معنوی برایتان آسانتر خواهد بود.

۳ به دنبال معجزه هایی کوچک بگردید که بر خوشبخت بودن شما شهادت می دهد.

 

فاطمه احمدی ، مشاور و روانشناس بالینی

زمستان ۱۳۹۵

شماره نظام: ۱۶۳۳۹

استاد گلی
استاد گلی
استاد گلی ، مشاور تحصیلی در پردیس علم و فناوری خیابان نوفل لوشاتو تهران Hasan Goli Consultant on Science and Technology Campus Nofel Loshato Avenue in Tehran

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.