روش صحیح استفاده از کتاب های تست ( مقاله+ویس)

کتاب های تست

شاید فکر کنیم روند استفاده از کتاب های تست ساده است و مثل تمام کتاب های دیگر باید آن را بخوانیم و یاد بگیریم. ولی فرمت و همچنین شکل و شمایل کتاب های تست تفاوت بزرگی با بقیه کتاب های ما حداقل در سال های پایه دارد و در حال حاضر که ما در حال آماده سازی خودمان برای کنکور ۱۴۰۱ هستیم، بهتر است شکل درست استفاده از این کتاب ها را یاد بگیریم، زیرا در موفقیت ما نقش بسیار بزرگی بازی خواهند کرد. من در مقاله امروز قرار است بسیار عمیق به این موضوع بپردازم و به شما آموزش بدهم تا چگونه به بهترین شکل ممکن از کتاب های تست خودتان هم بخش درسنامه و هم بخش تست و هم بخش پاسخ تشریحی استفاده بکنید. با من در این مقاله همراه باشید تا بیشترین استفاده ممکن را از کتاب های تست خودتان ببرید و در انتها می خواهم شمارا به شنیدن یک ویس ۵ دقیقه ای نیز دعوت بکنم.

اولین مسئله برای استفاده صحیح از کتاب های تست اعتماد کردن به یک کتاب خاص است

ممکن است مطالعه یک کتاب خاص را مثلا برای درس زیست شناسی شروع کرده باشیم و در حال زدن تست ها و بررسی نکات اضافه داخل آن باشیم که به یک باره دوست ما اظهار نظر بکند که این کتاب خوب نیست، یا من شنیده ام معلم ما این کتاب را قبول ندارد، یا این کتاب غلط علمی دارد و … . در آن لحظه شما اعتماد خودتان را نسبت به کتابتان از دست می دهید و دنبال خرید یک کتاب جدید می افتید. اگر از هدر رفتن بی نهایت ساعت و دقیقه برای پیدا کردن یک کتاب خوب و جستجو هایی در گوگل که از شما زمان بسیار زیادی خواهد گرفت بگذریم، شما دچار یک وسواس نا خود آگاه برای انتخاب بهترین کتاب های بازار می شوید و احتمالا نمی توانید حتی یک کتاب را تا انتها بخوانید. در واقع ما آنقدر دنبال بهترین ها خواهیم بود که فراموش می کنیم شروع بکنیم. به دنبال بهترین کتاب آنقدر خواهیم گشت که شاید چندین ماه زمان عالی برای مطالعه را از دست بدهیم.

این موضوع برای پشت کنکوری های ۱۴۰۱ شاید کاملا آشنا باشد. برخی از ما آنقدر به دنبال کتاب های عالی. کلاس های عالی و امکانات عالی بودیم و آنقدر روی این موضوع وسواس به خرج دادیم که اصلا فراموش کردیم کار اصلی ما چیست. این جمله را های لایت می کنم و با دقت مطالعه کنید. مهم نیست چه کتابی می خوانید. مهم این است آن کتاب را چگونه می خوانید.

قبلا در پست تحلیل منابع زیست هم به این موضوع اشاره کردم که یک کتاب خاص به هیچ وجه عامل موفقیت یک فرد نیست. عامل موفقیت فرد در درون خودش است. اینکه آن کتاب یا هر کتابی را چند بار می خواند و چقدر تست هایش را حل می کند عامل موفقیت اوست. پس به کتابی که خریدید اعتماد کنید و من به شما اطمینان می دهم حتی می توانید ۱۰۰% هم بزنید. به کتاب تست خودتان وفادار باشید و به او اعتماد کنید، شمارا به مقصد خواهد رساند. سر انتخاب کتاب یا تغییر کتاب وسواس نداشته باشید، به شما ضربه خواهد زد.

دومین نکته برای استفاده درست از کتاب های تست برنامه ریزی برای چند بار خواندن آن است

یک کتاب عالی اگر یک بار خوانده شود ارزشی نخواهد داشت. بنابراین باید کتاب های خودمان را حتما چندین بار بخوانیم و برای زدن چندین باره تست های آن برنامه ریزی بکنیم. الان که در ابتدای پروسه موفقیت خودتان هستید به شکلی برنامه ریزی بکنید که تا انتهای سال چندین و چندین بار کتاب هایتان را مطالعه کنید و فراموش نکنید مرور زیاد و تکرار زیاد رمز موفقیت شما خواهد بود.

نکته سوم. بخش های مختلف کتاب را خوب بشناسید

همه کتاب ها از سه بخش درسنامه و تست و پاسخنامه تشریحی تشکیل شده اند که ترتیب استفاده از آن ها باید اینگونه باشد.

ابتدا درسنامه را با دقت مطالعه می کنیم ( آموزش) سپس به زدن تست ها می پردازیم ( سنجش) و سپس به مطالعه پاسخنامه تشریحی می پردازیم. این سه مرحله عالی برای استفاده از هر کتاب تستی است. البته خود تست زنی یک مفهوم مفصل است که بعدا در یک مقاله ویژه تکنیک های تست زنی به آن خواهیم پرداخت.

این نکته را مد نظر داشته باشید شما نباید به هیچکدام از این مراحل بیشتر از دیگری اهمیت بدهید. مرحله تست زنی همانقدر مهم هست که مرحله آموزش مهم است. شما نباید روی آموزش وسواس داشته باشید. تمام بخش های کتاب تست به یک اندازه اهمیت دارند. اگر به طور مثال شما روی آموزش خیلی وسواس داشته باشید، نمی توانید از بخش تست کتاب خود بیشترین استفاده ممکن را ببرید و در نهایت آن نتیجه دلخواه رقم نمی خورد. قبلا در کتاب آفت های مطالعه به صورت مفصل در مورد وسواس در مطالعه که به ما اجازه نمی دهد تست زیاد بزنیم صحبت کرده ایم. ولی دقت بکنید برای موفقیت در کنکور حتما باید تست زیاد بزنید و حتما تست های کتابتان را چند بار حل کنید.

نکته چهارم

پس از آموزش و سنجش نوبت به بررسی پاسخنامه تشریحی می رسد. بهتر است تمام سوالاتی که زده اید بررسی کنید. چه آن هایی که غلط زدید و چه درست. البته ممکن است بعضی روز ها به دلیل کمبود وقت، فقط سوالاتی را بررسی کنید که اشتباه حل کرده اید. ولی پاسخنامه تشریحی را خوب بخوانید. سوالی که اینجا به وجود می آید این است که واقعا لازم است از روی پاسخنامه تشریحی نکته برداری انجام بدهیم؟ ضرورتی برای انجام این کار نیست. بعدا در یک پست مفصل در مورد خلاصه نویسی در این مورد با هم صحبت می کنیم ولی شما تست هارا نزنید تا فقط تست بزنید. بررسی پاسخنامه تشریحی بسیار مهم است. خواندن پاسخنامه تشریحی برای هر تست خودش در حکم یک مرور برای دروس است و به تثبیت مطالب در حافظه شما کمک می کند.

جمع بندی و خلاصه این مقاله

با چهار نکته ای که مطرح کردیم به این نتیجه می رسیم که با هر کتاب تستی می توان موفق شد. باید برنامه ریزی کنیم تا کتاب تست خودمان را چندین و چندین بار بخوانیم. باید آموزش ببینیم و همه تست های کتابمان را چند بار بزنیم و از پاسخنامه تشریحی به خوبی استفاده کنیم. ضمنا شنیدن ویس مکمل زیر هم بسیار به شما کمک خواهد کرد.

دانلود فایل مشاوره ای شیوه صحیح استفاده از کتاب های تست

قطعا سوالات زیادی در زمینه شیوه حل تست ها و علامت گذاری تست ها و اینکه بلافاصله پس از مطالعه تست بزنیم یا نه؟ یا در یک هفته چقدر تست بزنیم؟ و همه این ها مطرح می شود که حتما در پست های آتی به آن ها خواهیم پرداخت. مفاهیم مهمی در این مقاله مطرح شد و امیدوارم از آن ها استفاده کنید.

حسن گلیمشاهده نوشته ها

حسن گلی. فارغ التحصیل از دانشگاه تهران. رتبه 200 کنکور ارشد مشاوره سازمان سنجش و کارشناس ارشد مشاوره از علوم پزشکی آزاد تهران. ( مشاور و برنامه ریز تحصیلی کنکور سراسری)

۶ دیدگاه

 • سلام استاد.
  واقعا شما یکی از بهترین مشاور هایی هستید که من تاحالا دیدم.
  واقعا ویس هاتون که توی تلگرام گذاشتین خییلی کمکم کرده تا الان.
  فقط ببخشید من تابستون میخوام طوفانی بخونم.
  سوالم اینه که اگه روزی ۶ ساعت بخوابم به بدنم آسیب فیزیکی نمیزنه توی یکسال؟؟.

 • سلام استاد ببخشید اینکه از نسخه pdf کتاب های تست استفاده کنیم مشکلی در کیفیت مطالعه و میزان یادگیریمون ایجاد میکنه؟

  • سلام بهتره که از کتاب های کاغذی استفاده بکنیم. ولی در مواردی که انتخابی نداریم مشکلی نیست. فقط سعی کنید آنلاین نباشید و عوامل حواس پرتی به حداقل خودش برسه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید