روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور

روش مطالعه درس ادبیات فارسی

شاید خیلی ها فکر کنند چون زبان فارسی، زبان رسمی کشور ماست، پس قاعدتا نباید در درسِ آن هم مشکلی داشته باشیم و حتما میانگین این درس در کنکور سراسری بسیار بالاست. اما این موضوع حقیقت ندارد. وقتی به جدول میانگین دروس مختلف در کنکور های سراسری نگاه می کنیم، متوجه می شویم که درس ادبیات نقطه ضعف خیلی ها محسوب می شود و بسیاری نمی توانند در این درس درصد خوبی کسب کنند. و همین از این درس، یک درس رتبه ساز ساخته است و آن را یک درس بسیار مهم کرده است. شما با یادگیری روش مطالعه ادبیات فارسی قطعا یک گام از دیگران جلو خواهید بود.

به عنوان نمونه بیایید نگاهی بیاندازیم با هم به میانگین های درصدی کنکور۹۷. در کنکور سراسری ۹۷ بیش از ۹۷ هزار نفر یا ادبیات را نزده رها کردند یا ادبیات را منفی زدند. شاید در نگاه اول این عدد عجیب به نظر برسد. اما واقعی است. و ما می بینیم که رقابت در کنکور سراسری واقعا بین عده خاصی است و بسیاری بدون هیچ مطالعه ای سر جلسه کنکور شرکت می کنند.

چه بخش هایی را به صورت گزینشی از صفر مطالعه بکنم رتبه زیر هزار میشوم؟ با توجه به آمار درصد های دروس در آخرین کنکور - مشاوره استاد گلی

از آن طرف کمتر از ۱۰۰ نفر از کل بیش از ۵۶۰ هزار نفر حاضر در سر جلسه تجربی توانستند ادبیات را بین ۹۰ الی ۱۰۰% پاسخ بدهند و این نسبت به تعداد شرکت کنندگان عدد بسیار پایینی محسوب می شود.

دلایل بسیار زیادی برای این میانگین درصد های کم وجود دارد. اما مهم ترین آن تفاوت سطح آموزشی بین مدرسه و کنکور سراسری است. به طوری که وقتی معلم در مدرسه از دانش آموز امتحان می گیرد، آن امتحان سطح بسیار متفاوت تری از سر جلسه کنکور دارد. شما در مدرسه و حتی امتحانات نهایی با سوالات سخت ادبیات فارسی مواجه نشده اید، ولی در کنکور سراسری قرار است با سوالات سخت تری مقابله کنید و نیاز است تا بیشتر تمرین کنید.

البته این گفته به آن معنا نیست که شما نمی توانید در درس ادبیات درصد بالایی کسب کنید و یا باید قید موفقیت در این درس را بزنید. بلکه این گفته به آن معنا است که باید همین امروز به صورت کامل روش مطالعه درس ادبیات فارسی را یاد بگیرید و چون در این درس افراد بسیار کمی بین ۹۰ الی ۱۰۰% می زنند. اگر شما بتوانید به این مهم دست یابید قطعا یک قدم دیگر به رتبه تک رقمی کنکور سراسری نزدیک شده اید.

پادکست امروز با توجه به اهمیت بالای درس ادبیات فارسی به روش مطالعه تک تک بخش های آن من جمله املا و واژگان. قرابت معنایی و آرایه های ادبی. دستور زبان فارسی و تاریخ ادبیات اختصاص دارد و قرار است امروز در مورد روش مطالعه تک تک آن ها و همچنین استراتژی هایی برای موفقیت در این درس مهم با هم صحبت کنیم.

فایل پادکست را در ذیل برای دانلود شما قرار می دهم.


برای دانلود فایل روش مطالعه ادبیات فارسی به صورت مستقیم اینجا کلیک کنید


هدف گذاری دوره های خصوصی فقط پزشکی،دندانپزشکی،داروسازیِ روزانه شهر های منطقه ۱ و ۲.

لینک صفحه مشاوره و برنامه ریزی خصوصی با حسن گلی ( کلیک کنید)

دریافت توضیحات کامل دوره مشاوره خصوصی در واتساپ ( در موبایل کلیک کنید)

لینک فروشگاه کتاب ها و کورس های آنلاین استاد گلی ( کلیک کنید)

حسن گلیمشاهده نوشته ها

حسن گلی. فارغ التحصیل از دانشگاه تهران. رتبه 200 کنکور ارشد مشاوره سازمان سنجش و کارشناس ارشد مشاوره از علوم پزشکی آزاد تهران. ( مشاور و برنامه ریز تحصیلی کنکور سراسری)

۸ دیدگاه

 • سلام استاد
  توی فایل فرمودید اگر نتونستیم خودمون یاد بگیریم از کلاس یا دی وی دی کمک بگیریم.میشه بگید زمانی که باید وقت بذاریم برای خودآموزی چقدره؟

 • سلام
  من ی مشکل اونم انگیزس تمام کارهایی که فایل های ایجاد انگیزتون هست رونوشتم
  اینه رسیدن ب هدفم رو ربط بدم ب درس خوندن و اهدافم و چگونه و چراشو روزی س بار میخونم وقتی فایل انگیزه ای شما رو گوش میدم خیلی روم تاثیر میزاره تا یکی دو روز هم انگیزه دارم ولی دوباره ول میشه
  من نمیدونم چکار کنم واقعا مثل بعضی ها از دوستام اینقدر انگیزه داشته باشم که اصلا گذشتن ساعت براشون معنی نداره و فقط و فقط درس میخونن نه هیچ چیزی
  منم هدفم رو خیلی دوست دارم و واقعا میخوام بهش برسم
  ولی نمیدونم چکار کنم خواستنم اینقدر عمیق باشه جز درس ب هیچی فکر نکنم و قدر ی دق رو هم بدونم و وقتمو الکی هدر ندم
  خیلی کارا کردم و نوشتم ولی بازم نمیشه :////
  مشکل بزرگیه واقعا هر چقدرم فک میکنم که کاری بکنم زود تر حل نمیشه ب چیزی نمیرسم
  میترسم که همینجوری ادامه پیدا کنه

 • سلام استاد خسته نباشید استادتوی ادبیات اختصاصی رشته انسانی بخش عروض چطوری باید قوی بشیم استاد خوب ببنید در واقع میخوام یه سوال ازتون بپرسم اگر کسی سر جلسه کنکور بیاد و اون بیت هارو تک تک هجا بندی کنه و وزن شون رو در بیاره این کار چه ایرادی داره بعضی ها میگن ما از روش سماعی استفاده میکنیم که حتما شما میدونی چیه خوب اگه کسی به این روش یاد نگیره و استعداد تشخیص به این روش رو نداشته باشه یعنی نمیتونه به اون چند تا سوال که از بخش وزن شعر میاد پاسخ بده میخوام بدونم این که بیایم وتک تک بیت هارو جدا برای پیدا کردن جواب هجا بندی کنیم مشکلش چیه پیشنهاد شما به شاگرد هاتون در مورد این بخش از ادبیات اختصاصی چیه و یه خواهش دیگه میدونم استاد سرتون شلوغه اما اگه میشه زود به زود به سایت سر بزنید وتنها راه ارتباط ما با شماست

  • سلام.
   با تمرین مداوم هر روشی راحت و ساده می شه اگر شما با روش سماعی راحت نیستی می تونی از روش های دیگه مثل بخش بخش کردن بیت ها روی کاغذ استفاده کنی و با تمرین زیاد استاد بشی در این روش.

 • سلام و خسته نباشید به استاد گلی
  من در حال حاضر میانگین درصدم ۳۰ درصده به نظرتون سی درصد پیشرفت در یازده روز شدنیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید