ویژگی های یک محیط مطالعه خوب چیست؟ در خانه درس بخوانم یا کتابخانه؟ پاسخ به این دو سوال مهم


محیط مطالعه می تواند تاثیرات مثبت و منفی زیادی روی درس خواندن ما داشته باشد، به طور مثال به نظر شما آیا درس خواندن در یک محیط منظم بهتر است یا به هم ریخته؟ قطعا وقتی در محیط منظم و تمیز درس می خوانیم بازدهی ذهنی ما بسیار بیشتر خواهد بود نسبت به مواقعی که در یک محیط به هم ریخته درس می خوانیم.

در این فایل بخش اول در مورد چهار ویژگی مهم یک محیط مطالعه خوب صحبت خواهیم کرد.

سپس در بخش دوم فایل به این سوال مهم می پردازیم که در خانه درس بخوانم یا کتابخانه؟ این سوال هنوز برای بسیاری از دانش آموزان کامل حل نشده است که به بررسی دقیق آن خواهیم پرداخت تا شما عزیزان بتوانید یک مطالعه با کیفیت داشته باشید و نتیجه عالی از درس خواندنتان بگیرید.برای دانلود فایل صوتی این فیلم اینجا کلیک کنید


به نظر شما چه ویژگی های دیگری وجود دارد که می تواند به بهتر شدن محیط مطالعه ما کمک کند؟

به نظر شما درس خواندن در خانه بهتر است یا کتاب خانه و چرا؟

نظرات خودتان را در بخش کامنت ها ثبت کنید و به نظرات دوستانتان با رای های مثبت تشکر هدیه دهید.

🌟 🎁جایزه: از بین نظراتی که در این پست و پست های بعدی وب سایت در طول یک ماه آینده تا ۳۰ مهر ۱۴۰۱ ثبت می شود، بهترین نظر برگزیده و یک عدد جلسه مشاوره تلفنی نیم ساعته صوتی به ارزش ۱۴۰.۰۰۰ تومان به فرد ثبت کننده نظر جایزه تعلق خواهد گرفت.

در حین ثبت نظر حتما ایمیل خودتان را ثبت بفرمایید چون اگر برنده شوید از آن طریق به شما اطلاع داده خواهد شد. تاریخ اعلام برنده ۳۰ مهر ماه می باشد.

با ثبت نظرات با کیفیت در این پست و پست های بعدی تا ۳۰ مهر شانس خودتان را برای برنده شدن افزایش دهید.

4.7 14 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Fatemeh
10 روز قبل

مورد دوم هم اهمیت مرتب بودن اتاق و نظم میز مطالعه ست.
که در این رابطه ژاپنی‌ها تحقیقات جالبی را روی گروه یک‌هزار نفری از دانش‌آموزان انجام داده‌اند.

کودکان ده‌ساله‌ای که از بهره‌ی هوشی، استعداد و توانایی ذهنی نسبتاً یکسانی برخوردار بوده‌اند، هر یک از آن‌ها را در محیط متفاوتی از دیگران قرار دادند. محیط مطالعه‌ی نفر اول بسیار درهم‌ریخته و شلوغ بود؛ اتاق نفر دوم آشفتگی نسبتاً کم‌تری داشت؛ اتاق نفر سوم نسبت به نفر دوم کمی منظم‌‌تر و با وسایل کم‌تری بود و به همین ترتیب تا نفر هزارم که اتاقی بسیار منظم، مرتب و با حداقل وسایل داشت.
کتاب یکسانی را به همه دادند و به هر یک فرصتی مناسب برای مطالعه در اتاق‌های مخصوص داده شد. بعد از پایان زمان تحقیق، بررسی نتیجه‌ها بسیار جالب بود:
میزان مطالعه، بازدهی، میزان به‌خاطرسپاری و تمرکز با میزان نظم و ترتیب اتاق‌ها نسبت مستقیم داشت؛ یعنی هر چه فردی در اتاق با اسباب و وسایل کم‌تر، مرتب‌تر و منظم‌تر قرار گرفته بود، بازدهی کمّی و کیفی بیش‌تری را در مطالعه‌ی خود نشان می‌داد.

برای مطالعه‌ی مؤثرتر و مفیدتر، هر چه می‌توانید در محیطی با وسایل و اسباب کم‌تر و منظم‌تر و مرتب‌تر قرار گیرید. «شاکتی گواین» در کتاب «بازتاب‌های نور» می‌گوید: «هر وضعیت درونی، انعکاس بیرونی و محیطی دارد و هر وضعیت محیطی بازتاب درونی»؛ یعنی وضعیت منظم پیرامون شما به نظم فکری و درونی شما کمک می‌کند و هم‌چنین نامنظمی، سبب آشفتگی ذهنی شما می‌‌شود.
پس قبل از مطالعه، دو سه دقیقه هم که شده، به مرتب کردن اتاق یا میز مطالعه‌ی خود بپردازید.

Fatemeh
10 روز قبل

سلام استاد وقتتون بخیر
نکات مهمی رو فرمودین که بنظرم دو نکته مهمترهستن.مورد اول در رابطه با استفاده از گوشی هست که همونطور که قبلا هم عرض کردین بهتره در طول روز کلا گوشی چک نشه و شب بعد از اتمام مطالعه چک بشه. در واقع با اجرای قانون کشو(موقع مطالعه گوشی باید داخل کشو باشه) که قبلا دربارش صحبت کردین استفاده از گوشی به حداقل میرسه. واقعا قانون کشو به کاهش حواس پرتی هنگام مطالعه کمک زیادی میکنه. البته من خودم چون واقعا نمیتونستم استفاده از گوشی رو مدیریت کنم گوشیم رو به مادرم تحویل دادم و به دوستان هم توصیه میکنم حتما یا قانون کشو رو اجرا کنن یا اگر واقعا نمیتونن استفاده از گوشی رو کنترل کنن گوشی رو به والدین تحویل بدن؛ چیزی رو هم از دست نمیدن…همین گوشی و فضای مجازی با درگیر کردن فکروذهن و کاهش تمرکز و افزایش حواس پرتی درس خوندنو نابود میکنه…

ناهید مروی
10 روز قبل

سلام خدمت استاد گرامی و با تجربه خسته نباشید و خدا قوت ، من از سال ۹۸ که فعالیت شما داخل تلگرام بود پادکست های شما رو گوش میدم و لذت میبرم الان هم سایت رو دنبال میکنم ، بهترین نکات برای ما کنکوری ها اینجاست خیلی عالی بود ممنونم ازشما ، محیط مطالعه خیلی خیلی تاثیر داره همون طور که خودتون مطرح کردید .