برنامه ریزی به روش بولت ژورنال برای کنکوری ها+دانلود پلنر شخصی


احتمالا شما هم برنامه ریزی به روش بولت ژورنال به گوشتان خورده است و می دانید که این روز ها این ایده بسیار ترند شده است. اگر می خواهید از بولت ژورنال برای موفقیت در کنکور استفاده بکنید، پس این پست می تواند برای شما واقعا مفید باشد.

ایده اصلی بولت ژورنال بسیار ساده است، در واقع شما باید اهداف خودتان را مشخص بکنید و برنامه های روزانه ای برای رسیدن به آن طرح ریزی بکنید و هر روز این برنامه هارا انجام بدهید. در حالت کلی اهداف یک کنکوری به دو بخش تقسیم می شود. اهداف بلند مدت و اهداف کوتاه مدت. شما ابتدا باید اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را روی کاغذ بیاورید و سپس برای رسیدن به این اهداف نقشه تعیین بکنید.

مثلا هدف بلند مدت شما موفقیت در کنکور است و شما می خواهید در کنکور سراسری رتبه زیر ۵۰۰ کسب بکنید. ابتدا باید این هدف اصلی خودتان را بنویسید و مشخص بکنید که هدف اصلی تان چیست. در نوشتن این هدف باید از عباراتی صریح و دقیق استفاده بکنید. گفتن این که می خواهم در کنکور موفق شوم کافی نیست. در پست شروع برای کنکور یک نمونه از این برگه های هدف گذاری را برایتان آماده کردم اما دوباره آن هارا اینجا برایتان قرار می دهم تا با شیوه نوشتن اهداف بلند مدت آشنا شوید. برای آموزش نوشتن اهداف بلند مدت به آن پست مراجعه کنید.

ابتدا باید هدف اصلی خودتان را بنویسید. مثلا یک سال دیگر می خواهید کجا باشید؟ پس از آن باید چرایی رسیدن به هدف را مشخص بکنید و پس از آن چگونگی و نقشه و طرح خود را بنویسید. البته در مورد این شکل هدف گذاری بلند مدت در این پست توضیحات کامل داده ام و اگر موافق باشید بپردازیم به هدف گذاری روز مره که هر روز با آن ارتباط داریم. برای دانلود برگه خام هدف گذاری بلند مدت به همان پست مراجعه کنید.

پس ابتدا ما اهداف بلند مدت خودمان را مشخص می کنیم. پس از آن باید اهداف کوتاه مدت روزانه برای خودمان تعیین بکنیم. راستش را بخواهید بسیاری از ایده های بولت ژورنال برای کنکور کاربردی نیست و ما باید یک پلنر شخصی سازی شده تر داشته باشیم. مثلا در بولت ژورنال در مورد قرار های ملاقات و … گفته شده است که زندگی یک کنکوری خیلی شامل این ها نمی شود. تقریبا می توان گفت زندگی کنکوری یکنواخت است و باید یک پلنر شخصی داشته باشیم.

در پلنر شخصی ما باید برای هر روز یک برگه از سر رسیدمان را اختصاص بدهیم. مثلا اگر خرداد ماه ۳۱ روز است، ۳۱ برگه از سر رسید را به خرداد ماه اختصاص می دهیم و هر روز را علامت گذاری می کنیم. برای هر روز یک شب قبل برنامه ای خاص می چینیم و در راستای آن حرکت می کنیم. دقت کنید نباید ۳۱ روز را یکجا پر بکنید. هدف سالانه شما مشخص است. الان باید هدف روزانه خودتان را یک شب قبل بنویسید و دقیق مشخص کنید فردا می خواهید چکار کنید. مثلا به پلنر زیر دقت کنید.

دانش آموز فرضی ما در این پلنر ابتدا کار اصلی امروز را مشخص کرده است. مهم ترین کارهایی که امروز باید انجام بدهیم چیست؟ آن هارا بنویسید. بعد از آن نوبت به درس هایی می رسد که امروز باید بخوانیم. دروسی را که باید مطالعه کنیم هم بنویسید. بهتر است با جزئیات این کار را بکنیم و مثلا بنویسیم از صفحه فلان تا فلان زیست شناسی با ۵۰ عدد تست. و هر بار که یکی از این کارها انجام شد دایره کنار آن را تیک می زنیم.

همچنین ستونی را به کارهای شخصی اختصاص می دهیم و کارهایی که امروز لازم است انجام بدهیم را هم می نویسیم و در برنامه روزانه برای آن ها جا قرار می دهیم. در بخش یاد داشت ها هم یک جمله انگیزشی خوب برای خودمان هر روز می نویسیم. و در بخش مود حالمان را ثبت می کنیم، حداقل اینگونه آخر ماه می فهمیم مود کلی این ماهمان چگونه بوده است و همچنین از بخش پایین مود به خلاقیت و کارایی خودمان از ۰ تا ۱۰۰% درجه می دهیم و بهتر است آن را رنگ بکنیم.

حال یک نمونه خام برای شما این زیر قرار می دهم تا اگر دوست داشتید آن را پرینت کنید، البته خودتان هم می توانید یکی از این ها روی یک کاغذ بسازید.

این نمونه یک پلنر شخصی برای هر روز ما است و می توانیم آن را در سر رسید خودمان بسازیم. البته در بولت ژورنال ما باید اهداف هفتگی و ماهانه هم داشته باشیم و مثلا مشخص بکنیم آخر ماه مهر می خواهیم چکار بکنیم. برای آن ایده هم می شود نمونه هایی تدارک دید ولی عزیزان دقت کنید کار بلند مدت شما همان برنامه آزمون آزمایشی تان است. شما در یک آزمون دو هفته ای یا سه هفته ای شرکت می کنید و آزمون از قبل برای شما مشخص کرده است که مثلا تا انتهای پاییز چه مطالبی بخوانید. کاری که باید انجام بدهید این است که به برنامه آزمون متعهد باشید و برای رسیدن به آزمونتان هر شب برای روز قبل یا هر روز صبح برای آن روز برنامه ریزی کنید.

با این حال اگر دوست داشتید اهداف ماهانه و سالانه هم مشخص بکنید، می توانید از پلنر های زیر بهره ببرید و هدف های هفتگی و ماهانه خودتان را با جزئیات بیشتری بنویسید. در پلنر ها تگ سایت رو نگذاشتم که با تمرکز بیشتری استفاده کنید. اما فارسی سازی اون هارو خودم انجام دادم.

 

همانطور که می بینید ما در پلنر ماهانه هدف کلی اون ماه رو یاد داشت می کنیم و سپس برای هر روز کار اصلی همون روز رو می نویسیم و در پلنر هفتگی هم برنامه ریزی اون هفته خودمون رو می نویسیم و مشخص می کنیم که اون هفته به ترتیب اولویت چه کارهایی باید انجام بدهیم.

شما می تونید با خلاقیت خودتون پلنر های بیشتری رو طرح ریزی بکنید.

اما نکته مهم در مورد برنامه نوشتن و برنامه ریزی فقط نوشتن آن ها نیست، ما باید به آن ها به صورت دقیق عمل بکنیم و عمل کردن شرط موفقیت است. در هر حال نوشتن برنامه های روی کاغذ ضمانت اجرایی بیشتری به آن ها می دهد. نوشتن معجزه می کند و من هم به شما توصیه می کنم که اهداف خودتان و برنامه ریزی هایتان را روی کاغذ بنویسید و مطابق با آن ها حرکت بکنید. البته در کنار همه این ها باید باور داشته باشید که می توانید به هدف خودتان برسید. همانطور که در این پادکست توضیح دادم اگر باور نداشته باشیم، به هر حال ضمیر نا خود آگاه ما پیروز می شود.

و اما یک مسئله بسیار مهم دیگر در کنار بحث برنامه ریزی مسئله عادت هاست. عادت هایی که ما داریم و باعث موفقیت یا شکست ما می شود. مثلا عادت چرخ زدن بی هدف با موبایل در اینستاگرام یا تلگرام برای یک کنکوری واقعا یک سم حساب می شود. چگونه می شود این عادت هارا شناسایی و کنترل کرد؟ من برای شما یک پلنر تعقیب عادت ها ساخته ام که به شما کمک می کند عادت های مثبت و منفی تان را شناسایی و آن هارا ویرایش کنید. به زودی پست پلنر تعقیب عادت ها را هم برای شما خواهم گذاشت.

خوب بچه ها امیدوارم از پست بولت ژورنال برای کنکور هم لذت برده باشید و اگه از این روش استفاده کردید یا نظری داشتید حتما کامنت بگذارید! روز بخیر

حسن گلیمشاهده نوشته ها

حسن گلی. فارغ التحصیل از دانشگاه تهران. رتبه 200 کنکور ارشد مشاوره سازمان سنجش و کارشناس ارشد مشاوره از علوم پزشکی آزاد تهران. ( مشاور و برنامه ریز تحصیلی کنکور سراسری)

1 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
F
7 ماه قبل

سلام استاد عزیز🌹💛💚💜
کاش این مقاله رو اول سال گذاشته بودید سایت😍 درس خواندن و زندگی کردن با بولت ژورنال خیلی دقیق تر و جالب تر میشه😄 این مدل برنامه برای روزهای باقی مانده تا کنکور هم مناسب هست؟ چون کمی نگران وقتم🙃
استاد سایت تون خیلی خیلی قشنگ شده😍 قشنگ بود اما قشنگ تر شده😍🌹
سپاس گزارم از وقتی که میگذارید🌹

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید