بهترین روش مطالعه دروس عمومی برای کنکور ۱۴۰۱ ( به قلم مشاور)


طرز تفکر سنتی برای کنکور که می گفت دروس اختصاصی را مهم بدان و حتما تمام تمرکز خودت را روی آن ها بزار، چون آن ها موفقیت تو را در کنکور مشخص می کنند، دیگر منسوخ شده است. ما امروز می دانیم که برای موفقیت در کنکور حتما باید در دروس عمومی نیز درصد بالایی کسب بکنیم و در سال های اخیر دروس عمومی کنکور آنقدر سخت و پیچیده شده که نتوانیم به راحتی از کنار آن ها بگذریم و به آن ها بی توجه باشیم. ما امروز در پست روش مطالعه دروس عمومی می خواهیم کامل ترین و بهترین روش هارا برای موفقیت در دروس عمومی بررسی بکنیم.

در واقع تا همین سال های اخیر داوطلبان دروس عمومی را به همین زودی ها شروع نمی کردند و حتی برخی از داوطلبان تا عید نوروز تلاش خاصی برای عمومی ها نمی کردند، اما همانطور که با هم بررسی کردیم این طرز تفکر منسوخ شده است، و ما باید برای موفقیت در کنکور حتما روی دروس عمومی سرمایه گذاری بکنیم و در این دروس درصد های بالایی بگیریم. زیرا میانگین درس های کنکور آنقدر بالا رفته است که رقابت صرفا در دروس اختصاصی نیست و ما باید در دروس عمومی هم برای درصد های بالا رقابت بکنیم.

امروز می خواهیم با هم بهترین روش مطالعه دروس عمومی را بررسی بکنیم و به تک تک درس ها بپردازیم و نکاتی را با هم بررسی بکنیم که اگر آن هارا رعایت بکنیم حتما می توانیم در دروس عمومی ۱۰۰% بزنیم. پس قلم و کاغذ خودتان را بردارید و از این مقاله مشاوره ای خوب نُت برداری کنید و در درس خواندن خود اعمال کنید تا شاهد نتایج شگفت انگیز باشید. قبل از روش مطالعه اگر موافق باشید چند قانون مهم را برای کسب درصد بالا در دروس عمومی با هم بررسی کنیم.

قانون اول: زود شروع کن

دروس عمومی را هرچه زودتر شروع کنید بهتر است، حتی درسی مثل دین وزندگی را بهتر است از تابستان شروع بکنید، بنابراین اینکه دروس عمومی را از ابتدای سال شروع نکنیم و به آن ها بی توجهی بکنیم، یا فکر بکنیم چون ساده هستند پس در چند ماه می شود آن هارا خواند به نظر طرز تفکر منطقی ای نمی رسد

قانون دوم: فعلا چیزی حذف نکنید

اگر برای کنکور سراسری زمان مناسبی در اختیار دارید چیزی را حذف نکنید، فراموش نکنید، حتی یک تست می تواند به قبولی شما کمک فراوانی بکند، مثلا بسیاری از داوطلبان از همان ابتدای سال زبان فارسی را از ادبیات یا درک مطلب را از زبان یا عربی حذف می کنند، چرا زمانی که ما وقت کافی برای مطالعه این ها در اختیار داریم حذفشان بکنیم؟ به توانایی های خودتان ایمان داشته باشید، با تمرین و تکرار از پس سخت ترین مباحث کنکور هم بر خواهید آمد، اگر الان مثلا در درس عربی وضعیت خوبی ندارید و درصد بالایی نمی زنید، من می خواهم به شما بگویم که با تمرین و تکرار حتما می توانید در عربی درصد بالایی کسب بکنید، شما استعداد آن را دارید، مسئله فقط تمرین است، آنقدر تمرین می کنیم تا به استادی برسیم

قانون سوم برای موفقیت در دروس عمومی: دروس عمومی حفظیاتی نیستند!

حتی دین وزندگی را هم نمی شود در سال های اخیر به عنوان یک درس حفظیاتی مطرح کرد، سعی کنید دروس عمومی را درک بکنید و آنقدر تکرار بکنید که به تسلط صد در صد برسید، هیچوقت فکر نکنید صرفا با حفظ کردن می شود در دروس عمومی موفق شد، برای موفقیت در دروس عمومی ما نیاز به حل تست و تمرین زیاد داریم، حفظ کردن هیچ وقت راه خوبی نبوده است

قانون چهارم: قانون چهارم هم در مورد دروس اختصاصی پاسخگو هست و هم در مورد دروس عمومی و آن هم قانون حل تست بالا است، ما می دانیم که هرچقدر تست های بیشتری حل بکنیم، شانس موفقیت بیشتری داریم، بنابراین تا می توانیم باید تست برای دروس عمومی حل بکنیم، پینشهاد من این است که هفته ای حداقل سیصد تست برای دروس عمومی حل بکنیم، از این سیصد تست صد تست زمان دار و دویست تست عمومی عدد خوبی خواهد بود. و هفتصد تست اختصاصی هم بزنیم که در مورد آن بعدا در مقاله مفصل خودش با هم صحبت خواهیم کرد

قانون پنجم: زمان کم نیاور

همانطور که می دانید خطر کم آوردن وقت در دروس عمومی خیلی بیشتر از دروس اختصاصی مارا تهدید می کند، مخصوصا در درس زبان چون درس آخر دفترچه است، بنابراین از شما می خواهم از همین الان شروع کنید به حل تست های زمان دار در دروس عمومی. حل تست های زماندار و تمرین زیاد تست های سرعتی تنها بیمه ما برای کم نیاوردن وقت خواهد بود. به این نکته مهم توجه داشته باشید.

خوب بپردازیم به روش مطالعه هر درس و مباحث آن.

روش مطالعه ادبیات فارسی

درس ادبیات فارسی درس اول دفترچه است و ضریب ۴ دارد، به این معنی که مهم ترین درس عمومی کنکور است، شاید فکر کنید چون این درس به هر حال زبان رسمی کشور ماست همه باید در این درس درصد های خوبی بگیرند، اما میانگین درصد های کنکور چیز دیگری می گوید، حتما برای موفقیت در این درس تلاش کنید تا به هدف خودتان نزدیک شوید. به نظرم اگر وقت زیادی برای کنکور دارید حتما برای ۱۰۰% این درس را بخوانید.

لغات و تاریخ ادبیات

همانطور که می دانیم مباحثی مثل لغات و تاریخ ادبیات حفظیاتی هستند و باید آنقدر آن هارا تکرار بکنیم که در ذهن ما جای بگیرند، این را هم می دانیم که لغت در کنکور ۳ سوال یعنی در حد ۱۲ درصد دارد و تاریخ ادبیات ۱ تست یا ۴ درصد. در کنکور های نظام قدیم این دو به یک اندازه اهمیت داشتند، مثلا ما ۳ تست لغات یا واژگان و ۳ تست تاریخ ادبیات داشتیم، ولی در کنکور نظام جدید تاریخ ادبیات از اهمیت کمتری برخوردار است.

بسیاری از دبیران توصیه می کنند که هر شب شما باید لغات و تاریخ ادبیات یا یک سری مباحث ریز مثل ترجمه عربی بخوانید، ولی من با این گفته موافق نیستم، اینکه شما هر شب یک مطلب تکراری در دروس عمومی بخوانید شمارا خسته خواهد کرد، شما باید هر شب را به یک درس عمومی اختصاص بدهید و روی آن تمرکز بکنید و وقتی ۴ شب به اتمام رسید یعنی ۴ درس عمومی را خواندید در دو شب آتی که شب پنجم و ششم است آن دروسی که در آن احساس اشکال و کمی تسلط می کنید دوباره بخوانید، مثلا فرض کنید من شنبه ادبیات یکشنبه عربی دوشنبه دین وزندگی و سه شنبه زبان را مطالعه می کنم، چون در ادبیات مشکل دارم روز چهارشنبه ادبیات را دوباره در برنامه قرار می دهم و روز پنج شنبه عربی را هم باز می خوانم. روز جمعه هم مختص مرور است. بهتر است برای مرور یک آزمون جامع از چیز هایی که در طول هفته مطالعه کردیم حل بکنیم، یعنی با حل آزمون مرور بکنیم.

روش خواندن لغات و تاریخ ادبیات مشخص است، باید بخوانیم و به یاد بسپاریم، ولی بودجه بندی آن مطابق با آزمون باشد، البته این مقاله در مورد برنامه ریزی برای آزمون های آزمایشی نیست ولی از همان آزمون اول برای لغات و تاریخ ادبیات شروع کنید و مطابق با آزمون این دو مبحث را پیش ببرید. لطفا این هارا نندازید آخر سال. خیلی از داوطلبان تا آخر سال صبر می کنند و سپس با حجم بالایی از واژگان رو به رو می شوند که توان حفظ آن را ندارند. هرچقدر زودتر شروع بکنید برایتان بهتر است. در واژگان و تاریخ ادبیات نیازی به تست زنی نداریم، کلید موفقیت تکرار زیاد است. اگر دوست داشتیم استاد تر شویم از روی واژگان و معانی آن ها هم می نویسیم.

املا

املا هم در کنکور ۳ تست دارد و کلی یادگیری آن تمرین کردن است، بهتر است کتابی برای املا خریداری کنید که پایه آن حل تمرین است، دقت کنید روش مطالعه املا مثل لغات نیست، تا می توانید در این مبحث تست حل بکنید، با حل تست زیاد به استادی می رسید، ما در لغات با تکرار زیاد به استادی می رسیدیم و نیاز زیادی به تست زنی نداشتیم ولی در املا حتما باید تا می توانیم تست حل بکنیم، حل تست زیاد کلید موفقیت در درس املا است.

قرابت معنایی

قرابت معنایی مهم ترین بخش ادبیات فارسی کنکور است که ۹ سوال دارد. برای موفقیت در این بخش ابتدا باید شعر خواندن را یاد بگیریم. برای موفقیت در این مبحث توصیه جالبی به شما دارم. ابتدا ابیات کتاب درسی خودتان را بخوانید و معانی آن هارا یاد بگیرید. و سپس سعی کنید تا حد امکان تست بزنید. مثلا در هر بازه مطالعاتی قرابت معنایی ۳۰ تست بزنید، اگر هر بار ۳۰ تست بزنید هفته ای ۶۰ تست حل کرده اید و در یک ماه ۲۴۰ تست و در ۶ ماه ۱۴۴۰ تست قرابت معنایی حل کرده اید! و بگذارید به شما بگویم امکان ندارد کسی ۱۴۴۰ تست قرابت حل و بررسی کند و در کنکور نتواند از ۹ سوال حداقل به ۸ سوال پاسخ بدهد، البته ما فقط شش ماه زمان در نظر گرفتیم.

در قرابت معنایی نباید به دنبال تکنیکی باشیم که از همان ابتدا سوالات را کاملا درست حل بکنیم. باید با تمرین کردن ماهر بشویم، امکان دارد در شروع کار نتوانیم سوالات زیادی را درست جواب دهیم، اما نباید نا امید شویم. باید آنقدر تمرین کنیم تا ماهر شویم، هر تستی که حل کردیم معنوی مفهوم آن را بررسی می کنیم و هر بیت را یاد می گیریم، اینگونه چندین هزار بیت می آموزیم که در کنکور قطعا از همین ها سوال خواهد آمد، یعنی از همین مفاهیم سوال خواهد آمد.

پس یک بار دیگر با هم مرور می کنیم، ما اول بیت های کتاب های درسی مان را می خوانیم و سپس تست زنی می کنیم، بهتر است این تست زنی درس به درس باشد، یا اگر کتاب شما مبحثی است ابتدا بیت های مربوط به آن مبحث را بخوانید و سپس اقدام به تست زنی از همان مبحث بکنید.

آرایه های ادبی

آرایه های ادبی در کنکور سراسری ۴ سوال دارد و بخش نسبتا مهمی است و تمام تست های آن ترکیبی طرح می شود، این گفته به این معنا است که برای موفقیت در این بخش باید تمام آرایه هارا بلد باشیم، ممکن است در یک سوال از ۴ آرایه سوال طرح شود و ما فقط بخاطر بلد نبودن یک آرایه سوال را از دست بدهیم، بنابراین حل تست ترکیبی در این بخش از اهمیت زیادی برخودار است.

به نظر من ابتدا ما باید بیاییم و تک به تک آرایه هارا یاد گرفته و برای آن ها تست حل بکنیم و سپس به حل تست های ترکیبی بپردازیم. یا اگر در آرایه های ادبی از وضع خوبی برخوردار هستیم ابتدا یک مرور سریع روی آرایه ها داشته باشیم و سپس فقط به حل تست بپردازیم، ولی فراموش نکنید در این مبحث هم حل تست زیاد کلید استادی و موفقیت ما خواهد بود.

زبان فـارسی

زبان فارسی و دستور آن از اهمیت بالایی برخوردار است و ۵ سوال دارد. طبق تجربه من بسیاری از داوطلبان اقدام به حذف این مبحث می کنند، و ممکن است شما هم قصد انجام این کار را داشته باشید، ولی اجازه بدهید قبل از این کار توصیه مهمی به شما بکنم و آن هم این است که حداقل از زبان فارسی به اندازه ۳ سوال بخوانید. شما حق دارید بخشی از این درس را حذف کنید( که البته اگر حذف نکنید و همه آن را بخوانید عالیست!) ولی هیچوقت همه آن را حذف نکنید.

حتی اگر از روی کتاب یاد نمی گیرید، برای این درس دی وی دی تهیه بکنید و از یک استاد استفاده بکنید و سپس با تست زنی زیاد به استادی برسید. کلید موفقیت در زبان فارسی داشتن یک منبع آموزشی خوب و تست زنی بسیار زیاد خواهد بود.

روش مطالعه درس عربی

درس عربی درسی است که بسیاری از ما با آن مشکل داشته ایم، ولی به نظر من با تمرین و ممارست در این درس هم می شود به استادی رسید، درست است درس عربی مثل زبان انگلیسی ضریب ۲ دارد، ولی همه ما می دانیم که مهم ترین درس عمومی کنکور است و آن هم به دلیل کسب میانگین ضعیف توسط داوطلبان می باشد. یعنی چون بقیه این درس را کم می زنند اگر ما این درس را زیاد بزنیم تراز خوبی خواهیم گرفت

ترجمه و مفاهیم

در کنکور نظام قدیم تعریب هم به اندازه ترجمه مهم بود ولی در کنکور نظام جدید، بیشتر از عربی به فارسی سوال می شود، برای موفقیت در بخش ترجمه هم نیاز به دایره واژگان قوی داریم و هم قواعد خوب.

روش مطالعه در این بخش آسان است، به شما توصیه می کنم هفته ای ۵۰ تست ترجمه عربی بزنید و نکات این تست هارا یاد بگیرید، دنبال آموزش خاصی برای حل تست های ترجمه نباشید، بهترین کار تمرین کردن و یاد گرفتن در عمل است، کاملا واقف هستم نیاز به یک سری قواعد پایه ای برای حل تست های ترجمه دارید ولی ازشما انتظار دارم این قواعد را با حل تمرین و تست یاد بگیرید، هر چقدر بیشتر تست بزنید و تست هارا بهتر بررسی کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

متن و درک مطلب

برای موفقیت در متن و درک مطلب که ۴ سوال را به خودش اختصاص می دهد کلید به مانند ترجمه است، فقط باید دایره واژگان خوبی داشته باشیم و زیاد تمرین بکنیم و همچنین عالی قواعد را بلد باشیم، برای بالا بردن دایره واژگان مطالعه لغات انتهای کتاب درسی انتخاب عالی ای خواهد بود. آن لغات را بخوانید.

تحلیل صرفی و حرکت گذاری

برای موفقیت در تحلیل صرفی و حرکت گذاری ابتدا باید قواعد را کامل بلد باشید، هر وقت به تسلط نسبی در قواعد رسیدید هر هفته چندین تست تحلیل صرفی و حرکت گذاری کار کنید و با کلمات و سوالات درگیر شوید. به مرور زمان استاد خواهید شد. فراموش نکنید پیوستگی مادر استادی است.

قواعد

قواعد هم حدود ۷ سوال دارد که استراتژی ما برای آن ساده است، باید یاد بگیریم و تست بزنیم، مشکل اصلی آنجاست که بخاطر ضعف پایه بسیاری از داوطلبان خوب قواعد را یاد نمی گیرند، در این صورت باید از دیگران کمک بگیریم، از کتاب های خوب و اگر کتاب ها نتوانستند به خوبی به ما یاد بدهند از اساتید خوب استفاده می کنیم و با تست و تمرین زیاد به استادی می رسیم

عزیزان دقت کنید با صرفا خواندن نتیجه ثمر بخش نخواهد بود، باید بخوانیم و زیاد تمرین کنیم، برای موفقیت در درس عربی کتاب تست خودتان را دو یا سه بار تمام تست هایش را حل کنید، اگر این کار را بکنید، قول می دهم به ۱۰۰ خیلی نزدیک شده اید.

درس دین زندگی

درس دین وزندگی را می شود به دو بخش تقسیم کرد، یک بخش متون است که از متن کتاب درسی سوال طرح می شود، و یک بخش دیگر آیات و احادیث و اشعار و امثالهم هست که ممکن است در ارتباط با متون مورد سوال قرار گیرد.

دقت بکنید نمی شود به صورت کامل این دو را از همدیگر جدا کرد، هر کدام از این ها ممکن است با هم ترکیب شوند، بنابراین ما نمی توانیم بگوییم مثلا من متن می خوانم و هر ۱۰ سوال متن را پاسخ می دهم، امکان دارد ۳ سوال از متن وابسته به معنی آیات باشد، بنابراین همه دین وزندگی را خوب بخوانید چون سوالات در ترکیب با همدیگر مطرح می شوند.

شاید فکر کنید چون دین زندگی آنقدر ماهیت حلیاتی ندارد لزومی به حل تست زیاد نیست، ولی من می خواهم باز به شما بگویم که برای صد زدن در درس دین وزندگی همه تست های کتابتان را چندین بار بزنید و مرور زیاد را سر لوحه کار خودتان قرار دهید

اینجا لازم است به نکته دیگری اشاره بکنم، در درسی مثل دین وزندگی و سایر دروس خواندنی خلاصه نویسی به هیچ وجه یک چیز اجباری نیست، شما ملزوم نیستید این کار را انجام بدهید، همانطور که در کتاب هایم به این موضوع اشاره کردم یک سری روش ها وجود دارد که شاید برای خارج از کنکور کاربردی باشد، ولی در داخل کنکور برای خیلی ها کاربردی نیست، مرور و تست زیاد را انجام بدهید، انرژی خود را صرف دوره و تمرین بیشتر کنید نه صرفا نوشتن.

بعدا در مورد خلاصه نویسی یک مقاله مفصل دیگر منتشر خواهم کرد.

درس زبان انگلیسی

همیشه به درس انگلیسی درس مظلوم دفترچه لقب داده اند، زیرا به عنوان آخرین درس خیلی از داوطلبان حتی وقت نمی کنند آن را چک بکنند، ولی شما اینگونه نباشید و برای صد زدن در این درس هم برنامه ریزی بکنید.

ببینید عزیزان هر کسی یک موبایلی دارد و منوی آن موبایل انگلیسی است و توان کار کردن با آن موبایل را دارد توان صد زدن را هم دارد، شما خودتان توانایی های خودتان را بلاک می کنید و افکار منفی شما در مورد یک درس خاص دلیل اصلی عدم موفقیت شما در آن درس است.

هیچوقت نگویید من این درسم ضعیف هست یا آن درسم ضعیف هست، ما خودمان می توانیم در هر درسی استاد بشویم، به قول یکی از اساتید من هر توانایی ای قابلیت رشد و گسترش به حد اعلا را دارد، شما اگر توانایی خواندن یک کلمه زبان را دارید، پس توان ۱۰۰ زدن را هم دارید، این مسئله در تمام دروس صدق می کند، کسی که می تواند جمع و تفریق در ریاضی انجام دهد پس می تواند درصد بالا هم بگیرد، مگر اینکه افکار نا خود آگاه و باور های منفی اش اجازه ندهد که باید روی آن ها کار بکنیم.

برای واژگان زبان انگلیسی ۸ سوال طرح میشود که باید آن هارا کامل حفظ بکنیم و تست بزنیم، دقت بکنید فقط حفظ نکنیم ، حتما باید تست هم بزنیم، تست زدن تضمین به یاد سپاری لغت خواهد بود، بسیاری از ما لغت می خوانیم و تست نمی زنیم و لغت به راحتی فراموشمان می شود، اگر تست نزنید نمی توانید لغت را در یاد نگاه دارید.

موفقیت در بخش واژگان به موفقیت ما در همه بخش ها کمک می کند، زیرا همه چیز به واژگان مرتبط است، مثلا در بخش درک مطلب اگر لغات را خوب بلد باشیم و دایره واژگان خوبی داشته باشیم، مطمئنا کل متن را به راحتی می توانیم درک بکنیم، یا در کلوز تست سوالات مرتبط با لغت را می توانیم به خوبی پاسخ بدهیم، پس پایه موفقیت در زبان دایره واژگان خوب است، لغت حفظ کنید و زیاد تست بزنید برای آن لغات.

در کنار این کار برای درک مطلب و کلوز تست هم فقط تمرین و تست زنی کافی است، فکر نکنید تا زمانی که همه لغت هارا حفظ نکرده اید باید تست زنی را شروع نکنید. شما باید از همین امروز شروع به تمرین درک مطلب و کلوز تست بکنید.

و دسته آخر سوالات گرامر که هم در بخش گرامر و هم در بخش کلوز تست مطرح می شوند، من همیشه اعتقاد داشتم موفقیت در بخش گرامر نیز ربط به لغت دارد، ولی گرامر را فرمولی یاد نگیرید، با حل تست یاد بگیرید و با تمرین استاد شوید. اینطوری تست های گرامری کلوز را هم می توانید به خوبی پاسخ بدهید.

جمع بندی

اگر موافق باشید یک جمع بندی با هم انجام بدهیم، دروس عمومی به دو بخش خواندنی یا حل کردنی تقسیم می شوند، اولا باید در هر دو بخش تست زیاد بزنیم، هم در خواندنی ها و هم حل کردنی ها، دوما باید مرور زیاد انجام بدهیم، با مرور زیاد استاد خواهیم شد و سوما باید استراتژی و برنامه ریزی برای هر بخش خاص داشته باشیم، توصیه من به شما همان بود که در اواسط مقاله اشاره کردم، هر روز یک عمومی بخوانیم، آن عمومی هایی که مشکل داریم هفته ای دو بار بخوانیم، اگر این کار هارا بکنید، و زیاد تست بزنید و زیاد آزمون بدهید و مهم تر از همه آزمون هایتان را بررسی بکنید، قول من به شما موفقیت در دروس عمومی است.

اگر در زمانی که این مقاله را می خوانید، مقاله دروس اختصاصی منتشر شده است با کلیک بر روی عنوان زیر وارد آن صفحه بشوید و آن مقاله را هم بخوانید، و ضمنا توصیه قطعی من به شما این است که در کنار کتاب های عمومی حتما کتاب آفت های مطالعه را هم بخوانید، در این کتاب من به صورت مفصل در مورد تمام آفت هایی که باعث می شوند ما نتوانیم موفق بشویم صحبت کرده ام، از وسواس گرفته از کند خوانی گرفته تا مدیریت زمان، آن کتاب خوب را هم در سبد خرید خودتان داشته باشید و استفاده کنید. و اگر تمایل داشتید من را به عنوان مشاور خودتان برای کنکور انتخاب بکنید با مراجعه به صفحه ثبت نام مشاوره خصوصی از شرایط کار با من اطلاع پیدا کنید.

همچنین اگر این مقاله را دوست داشتید و حرف های داخل آن را مفید یافتید، حتما لینک آن را با یکی از دوستان خود به اشتراک بگذارید، هرچقدر به موفقیت بقیه کمک کنید خودتان موفق تر خواهید شد.

ورود به صفحه کامل ترین روش مطالعه دروس اختصاصی

اینفوگرافیک این مقاله را نیز در موبایل یا سیستم خود ذخیره کنید و آن را مرور کنید.

حسن گلیمشاهده نوشته ها

حسن گلی. فارغ التحصیل از دانشگاه تهران. رتبه 200 کنکور ارشد مشاوره سازمان سنجش و کارشناس ارشد مشاوره از علوم پزشکی آزاد تهران. ( مشاور و برنامه ریز تحصیلی کنکور سراسری)

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شایان
4 ماه قبل

سلام استاد عالی بود ولی ی سوال خیلی مهم استاد منظور شما اینه که ما در طول هفته فقط دو روز رو برای ادبیات بزاریم ؟چون من خیلی دلم میخاد روی این درس کار کنم و ی مقدار روی این درس مشکل دارم و بخاطره همین بنظرتون اگر هفته ای ۴ روز رو براش بزارم و توی این ۴ روز هر ۴ قسمت رو کار کنم و و توی هر جلسه حدود ۲ ساعت براش وقت بزارم ایرادی داره یا بهم ضربه میزنه در بلند مدت لطفا ی توضیح خوب بهم بدید یا ی روش خوب چون حس میکنم مثلا برای قرابت هفته ای دوبار خیلی کم باشه .

حسن گلی(@hassangoli)
4 ماه قبل
پاسخ به  شایان

سلام

اینکه هفته ای ۴ ساعت و هر بار ۲ ساعت زیاد هستش. شما می تونید هر شب ادبیات بخونید ولی هر شب نیم ساعت.

یعنی تعداد رو زیاد کنید تایم رو کمتر بفرمایید.

شایان
4 ماه قبل
پاسخ به  حسن گلی

مرسی از پاسختون و اینکه من هر شب ی قسمت از ادبیات رو بخونم یعنی مثلا من بیام یک روز قرابت بخونم ی روز دستور ی روز لغات و املا اینطوری؟

حسن گلی(@hassangoli)
3 ماه قبل
پاسخ به  شایان

بله میشه چنین کاری انجام داد.

مبینا
8 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
ممنون از مطالبی که می‌گذارید …
خدا خیرتون بده..‌

برای چه گونه خوانده تخصصی لینک ندارید ؟

میشه در کانال پادکستتون یک نمونه از برنامه ریزی تابستان برای مرور ۱۰ و ۱۱ قرار بدید ؟
می‌خوام بدونم چیدمان دروس ۱۰ و ۱۱ به چه صورته ؟ تا از تابستان بتونم شما رو مشاور خودم بگیرم و با شما دیگه جلو برم ⁦◉‿◉⁩

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید