مشکل وسواس فکری هنگام مطالعه چگونه درمان می شود؟


آیا تا به حال هنگام مطالعه برایتان اتفاق افتاده است که یک فکر مزاحم بارها و بارها در ذهن شما تکرار شود و نتوانید جلوی آن را بگیرید و آن فکر کل درس خواندن شمارا تحت تاثیر قرار دهد؟ آیا برای شما اتفاق افتاده است که یک پاراگراف را بارها و بارها مطالعه کنید و هنوز هم احساس عدم یاد گیری کامل کنید و بارها و بارها بی خود و بی جهت آن را تکرار کنید و بخاطر این تکرار های زیاد از تکمیل برنامه خود جا بمانید و نتوانید برنامه تان را تمام کنید؟

اگر جملات بالا در مورد شما صدق می کند پس شما هم جزء اکثریت دانش آموزان و داوطلبانی هستید که هنگام مطالعه از وسواس فکری رنج می برند. وسواس در حالت کلی به دو مدل عملی و فکری تقسیم می شود. در وسواس عملی فرد بارها  وبار ها یک عمل غیر منطقی را تکرار می کند ولی در وسواس فکری فرد بارها و بار ها یک فکر وسواسی ( مثل نگرانی در مورد فراموشی درس) را تکرار می کند. ( بارز ترین فکر وسواسی همین ترس از فراموشی درس هست)

کسی که وسواس فکری در مطالعه دارد، با وجود اینکه مطلب را مطالعه کرده و احتمالا یاد هم گرفته، فکر می کند آن مطلب را نفهمیده و بارها و بارها آنقدر آن مطلب را دوره می کند که وقتی برای مطالعه سایر درس ها باقی نمی ماند و این وسواس فکری باعث مشکلات دیگری مثل عدم تمرکز، خواب آلودگی و … می شود. من در این ویدیو در مورد این مشکل توضیحاتی مختصر را داده ام که می تواند به شما کمک بی نهایتی را بکند.لینک بسته آفت های مطالعه استاد گلی ( جهت تهیه این بسته کلیک کنید)

4.8 24 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
1 ماه قبل

سلام
استاد گلی من پشت کنکوری۱۴۰۰هستم و میخوام امسال پزشکی روزانه دانشگاه تهران بیارم.خاستم اول از همه از شما تشکر کنم چون خیلی از فایل هاتون استفاده میکنم و هر مشکلی دارم یه جست و جو به فایل های شما میزنم مشکلم حل میشه فقط خاستم بدونید.🌹🐥

ندا
2 ماه قبل

سلام استاد و ممنون برای همه ی راهنمایی هاتون.💛💚
استاد ببخشید سوالم در مورد این پادکست نیست🙏استاد من مرورهام فقط آخر هفته است که تستهای یکی درمیون نزده رو در مرور میزنم اما یکی از دوستانم گفت من هر درسی میخونم اول چندتا تست از درس های قبل میزنم و بهش میگن تست پوششی! من هیچ اطلاعی ندارم میشه یکم درموردش توضیح بدید که مثلا چندتا تست باید باشه و کدوم تست ها باشه اون هایی که نزدیم یا اون هایی علامت دار شده؟ اینکه هر درس خودش کلی تست داره چطوری تستهای درس های قبلم بزنیم؟ ممنون و تنتون سلامت💜

هانیه
2 ماه قبل

سلام استاد، ممنون.
استاد پشت کنکوری تجربی هستم و برای هیچ درسی خلاصه نویسی انجام نمیدم! این اشتباه است؟؟
حاشیه نویسی و منتقل کردن بعضی نکات مهم تو کتاب زیست رو دارم اما خلاصه نویسی نه! چون به نظرم همه ی درس ها کلی نکات مهم داره که قرار باشه همه رو بنویسم انگار کپی گرفتم و فقط وقت هدر دادم! به نظرم جای خلاصه نویسی تست و مرور باشه بهتر باشه… اصلا خلاصه نویسی واجب هست؟!
ممنون میشم لایک کنید تا استاد لطف کنند راهنمایی کنند🙏🌹

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید